Przez cały grudzień w korytarzu PMS wisi wystawa poświęcona 27 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W przystępnej formie komiksu zostały przedstawione wydarzenia sierpnia 80`, okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, a także historia związana z dramatycznym dniem 13 grudnia 1981r. Nie zabrakło również ciekawostek związanych z liderem Solidarności – Lechem Wałęsą.
Był czerwiec roku 1979, Warszawa. Tłum Polaków zgromadzonych na Placu Zwycięstwa z zapartym tchem słuchał homilii Ojca Świętego Jana Pawła II. Wtedy padły znamienne słowa: " Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". I powiał Wiatr odnowy. W sierpniu 1980 roku narodziła się "Solidarność", która dała początek wielkim przemianom w Polsce i Europie.
13 grudnia 1981 stojący na czele władz gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, na ulice wyjechały transportery opancerzone, wyszło wojsko i ZOMO (Zmechanizowane Odwody Milicji Obywatelskiej), przerwano łączność telefoniczną. Zmilitaryzowana została struktura państwa, m.in. zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w sądach wprowadzono tryb doraźny, obowiązywała godzina milicyjna.
Pierwszej nocy, z 12 na 13 grudnia, internowano większość przywódców „Solidarności”, działaczy z zakładów uznanych za szczególnie ważne, intelektualistów wspierających ruch.
Późniejsze próby manifestacji ulicznych przeciwko stanowi wojennemu — spotykały się także z brutalną odpowiedzią — rozpędzane przez milicję używającą gazów łzawiących, armatek wodnych, pałek.
Na podstawie dekretu o stanie wojennym wprowadzono przepisy prawne, które stały się podstawą aresztowania i skazania wielu tysięcy osób. W czasie formalnego obowiązywania stanu wojennego — do 22 czerwca 1983 skazano prawie 12 tysięcy osób. Potem aresztowania trwały nadal aż do jesieni 1986 roku.
„Solidarność” została zdelegalizowana, przetrwała jednak 7-letni okres nielegalności.