Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Muzeum Józefa Piłsudskiego

W dniach 13-14 grudnia 2008 roku młodzież z Polskiej Macierzy Szkolnej uczestniczyła w edukacyjno-integracyjnym spotkaniu na zaproszenie Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.

13 grudnia 20-osobowa grupa członków Wspólnoty Młodej Polonii wyjechała do Polski na pobyt edukacyjno-integracyjny. Trasa owego pobytu przebiegałała przez Sulejówek i Warszawę.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Sulejówek. Miasto to graniczy z Warszawą i jest położone w odległości 18 km na wschód od centrum stolicy.
Sulejówek ma niezwykle ciekawą i bogatą przeszłość historyczną, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1526.
Miasto odegrało szczególną rolę w okresie międzywojennym, kiedy swoje losy związali z nim twórcy odrodzonego w 1918 roku państwa polskiego: Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Maciej Rataj, Jędrzej Moraczewski, Stanisław Grabski.
Zwiedziliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego, znajdujące się w willi Milusin, gdzie marszałek mieszkał z rodziną w latach 1923-26. Przewodnik opowiedział nam o historii Sulejówka, o życiu i działalności J. Piłsudskiego, o historii powstania muzeum. Każdy ze zwiedzających z wielkim zainteresowaniem słuchał tych opowieści. Po zwiedzaniu udaliśmy się na nocleg.
Rano 14 grudnia wyjechaliśmy do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Instytucja ta zawiera bogate zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), wielką galerię malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory rzemiosła artystycznego.
Przyjechaliśmy do muzeum o godzinę wcześniej, mieliśmy więc rzadką możliwość zwiedzenia muzeum dwa razy (pierwszy raz bez przewodnika). Wszyscy zwiedzający byli ogromnym wrażeniem Muzeum Narodowego.
Niestety wszystko co dobre się kończy, wyruszyliśmy więc w drogę powrotną do domu, do kochanego Grodna.
Dziękujemy Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny za możliwość zwiedzania miejsc związanych z historią Polski.
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2