Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Pielgrzymka do Katynia

Pielgrzymka do Katynia W dniach 28-30 listopada 2008 roku odbyła się pielgrzymka do miejsca zbrodni sowieckiej, popełnionej na polskich jeńcach wojennych w Katyniu w kwietniu 1940 roku. Grupa składająca się z 39 osób wczesnym porankiem 28 listopada wyruszyła z Grodna w kierunku Połocka.

W składzie grupy przeważały osoby w starszym wieku, które pamiętają jeszcze okrutne czasy stalinowskie, ale sporo jest i młodzieży, wychowanej przez rodziców i dziadków w duchu zamiłowania do Ojczyzny i poszanowania jej bohaterów, poległych w walce z zaborcą.

Przed południem grupa zwiedziła jedno z najstarszych miast Białorusi – Połock . Wielkie wrażenie zostawił sobór p.w. św. Sofii, świątynia unicka, wykorzystywana obecnie jako sala koncertowa. W zespole Spaso – Jefrosinniewskiego monastyru prawosławnego wysłuchaliśmy opowieści o świętej Jefrosinni Połockiej, byłej księżnej Przedsławie, patronki prawosławnej Białorusi (1102 – 1173).

Po pobycie i noclegu w Witebsku nazajutrz grupa wyruszyła do Rosji, do miejscowości Katyń, gdzie w grobach zbiorowych w lesie Katyńskim spoczywają szczątki polskich oficerów, pomordowanych przez rosyjski NKWD. Po drodze do Katynia został wyświetlony film Andrzeja Wajdy p.t. „Katyń”, który pielgrzymi obejrzeli z dużym wzruszeniem . „Kula w tył głowy i bezimienna mogiła w brzozowym lasku. Czaszki z przestrzeloną potylicą, chciwe ręce przeszukujące kieszenie płaszczy i mundurów. Mordercy jedzący w stołówce NKWD łyżkami wódkę z talerza zamiast zupy…”

Członkowie grupy modląc się odbyli drogę krzyżową , zapalili znicze przywiezione z Grodna, ustawiając je na zaśnieżonych płytach nagrobnych. Pomodliwszy się za dusze rodaków przy krzyżu drewnianym, ustawionym przy wejściu na cmentarz, grupa pojechała do pobliskiego Smoleńska, żeby zwiedzić to stare miasto, będące niegdyś na obrzeżach Rzeczypospolitej Polskiej.

Smoleńsk położony jest nad rzeką Dniepr, podobno swym istnieniem sięga IX wieku. Pielgrzymi obejrzeli twierdzę oraz liczne zabytkowe sobory prawosławne, w tym przepiękny Uspienski sobór. W chwili obecnej jest katedrą Smoleńsko – Kaliningradzkiej diecezji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Na nocleg grupa wróciła na Białoruś, do gościnnego miasta Borysowa. Po wypoczynku nazajutrz, 30 listopada w pierwszą niedzielę Adwentu, pielgrzymi przybyli do stolicy Białorusi, zwiedzili odnowioną starówkę miasta, plac Swobody, gdzie mieszczą się obok siebie katedry katolicka i prawosławna, a w południe uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele p.w. św.św. Szymona i Heleny, gdzie wysłuchali kazania księdza proboszcza Władysława Zawalniuka.

Po Mszy świętej i krótkim zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Grodna. Zmęczeni ale zadowoleni pielgrzymi wrócili wieczorem do domu.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2