Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Śpij mój synu,

Imagea w tym grobie niech się Polska przyśni tobie.
Taki napis umieszczony na pomniku osiemnastoletniego ułana Grodzieńskiego Szwadronu Piotra Tarasewicza. Poległ na własnej ziemi pod wsią Ozieranami nad rzeką Swisłoczą dnia 10 października 1920 r. Przedtem walczył pod Słoniem, nad Berezyną i pod Warszawą.

Zwłoki sprowadzono z pola walki i rodzina pochowała go na cmentarzu Farnym w Grodnie. Niedaleko od niego pochowano jeszcze 150 żołnierzy Polski Niepodległej. Na jedną trzeci z krzyży napisano „Żołnierz nieznany”. Na początku lat trzydziestych na miejscu ich pochowku urządzono „kwaterę żołnierzy polskich poległych w wojnie z Sowietami”. W 1939 obok tej kwatery powstały nowe mogiły – młodych obrońców Grodna, poległych za to żeby ziemia grodzieńska pozostała polskiej. Niestety, dzieje sprawiły, że Polska odeszła. Ale pozostali Polacy. W latach powojennych tymi grobami potajemnie opiekowali się grodnianie polskiej narodowości.

Image Polska Macierz Szkolna w Grodnie od początku swego istnienia liczy swoim moralnym obowiązkiem opiekę nad polskimi grobami żołnierskimi na cmentarzu Farnym. Pracownicy Macierzy wraz z młodzieżą kilku razy w roku organizują ich sprzątanie. Stary cmentarz bardzo szybko zarasta, dlatego w roku 2007 sprzątano już kilkakrotnie. Ostatni raz w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Na zdjęciach młodzi Polacy grodzieńscy z Clubu Stypendystów Semper Polonii oraz uczniowie Liceum Społecznego PMS w Grodnie w dniach 12-14 sierpnia 2007 r.
Image Image

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2