PMS

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

Grażyna Śpiewak aktywna działaczka Wspólnoty Młoda Polonia przy ZS ‘’Polska Macierz Szkolna’’ dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce:

W lipcu 2019 r. miałam możliwość brać udział w XIX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych. Jest to impreza sportowa, która łączy osoby polskiego pochodzenia mieszkające poza granicami kraju. W tym roku igrzyska polonijne odbywały się w Gdyni, dokąd przyjechało około 1500 Polaków z różnych zakątków świata. Byli tam sportowcy i amatorzy sportu, zafascynowani ojczyzną swoich przodków. Spośród ponad 25 dyscyplin każdy mógł wybrać te, które są mu bliższe. Wybrałam bieg 5 km i 1000m. W zawodach na 1000m. zajęłam 3 miejsce w kategorii wiekowej 21-35 lat i otrzymałam brązowy medal. Muszę powiedzieć, że organizatorzy zadbali o to, by każdy uczestnik otrzymał medal pamiątkowy. Oprócz udziału w zawodach udało mi się zwiedzić Sopot i Gdańsk: zobaczyłam Gdańsk z wieży ratuszowej, obejrzałam wspaniałe wnętrza Dwóru Artusa i Domu Aphagena, weszłam do kościoła Mariackiego. Również jestem zadowolona, że byłam w Muzeum Morskim i na prawdziwym statku Soldek, zobaczyłam wystawy w Muzeum Bursztynu oraz w Muzeum II Wojny Światowej. Duże wrażenie sprawiła na mnie podróż na Westerplatte – miejsce początku II Wojny Światowej. Bardzo mile wspominam wyjazd do Sopotu. Brałam udział w Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych po raz pierwszy i mam wielką nadzieję, że nie ostatni. 

Dziękuję serdecznie Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i Polskiej Macierzy Szkolnej za możliwość udziału w XIX Letnich Światowych Igrzyskach Polonijnych!

Było to prawdziwe święto sportu, przyjaźni i fair play. Wspaniali ludzie, wspaniała impreza sportowa, wspaniałe miasto!

Łączy nas Polska!
Spiewak3

Spiewak2

Spiewak1

 

15 sierpnia 2019
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"