PMS

WSPOMNIENIA 10L KLASY

Wspomnienia są uważane za przywilej osób starszych. Skądże! Chodzi nie o wiek, lecz o wrażenia, doznania, doświadczenia. Sporo wrażeń mają uczniowie 10L klasy Liceum imienia Eliży Orzeszkowej.

W roku jubileuszowym Polskiej Macierzy Szkolnej postanowili odnowić w pamięci te wydarzenia, które miały miejsce dzięki Zjednoczeniu Społecznemu.

Danuta Myszko
Nauczyciel 10 L klasy

__________________________________________

Zakopane 2016

Mam na imię Jana. Uczę się języka polskiego już 4 lata. Co rok wyjeżdżam na kolonię. Ale teraz chciałabym opowiedzieć o kolonii 2016 roku. Wtedy mieszkaliśmy w przepięknym mieście Murzasichle, koło Zakopanego. Co dzień mieliśmy zajęcia i warsztaty językowe, na których uczyliśmy się nowych wyrazów, historii Polski, życiorysów wybitnych Polaków. Po zajęciach odbywały się konkursy, na których sprawdzaliśmy swoją wiedzę o Polsce , uczyliśmy się wymieniać i literować trudne wyrazy, śpiewać polskie piosenki. Mieliśmy wycieczki na Małe Ciche, na Gubałówkę, spacerowaliśmy po Tatrzańskim Parku Narodowym. Na tym obozie znalazłam dużo przyjaciół.

Jana Czerniak

Uczennica 10 l klasy

1

Czarodziej świata 2014

Liceum kojarzy mi się z recytacją. Zawsze zadawałam sobie pytanie: „Jak przygotować się do konkursu, aby odnieść sukces”. Dobierałam materiał, trenowałam wymowę oraz umiejętności sceniczne.

W roku 2014, kiedy byłam w 6 klasie, przez Polską Macierz Szkolną został zorganizowany konkurs «Czarodziej słowa». Wtedy zaprezentowałam swoje możliwości recytatorskie. Osobiście odbierałam konkurs jak poważną przygodę ze słowem poetyckim. Recytowałam wiersz Juliana Tuwima „Okulary”. Otrzymałam nagrodę w postaci książki i zabawki. Słodki upominek również czekał na mnie. Konkurs był dla mnie ważnym etapem poznawania świata i poetyckiego słowa. «Czarodziej słowa» zaszczepił zamiłowanie do języka polskiego.

Małgorzata Olizarowicz

Uczennica 10 L klasy

2

3

4

 

Dzień Języka Ojczystego

Liceum przy PMS dla mnie to niezwykłe i atrakcyjne miejsce. W Liceum uczono mnie nie tylko języka i ścisłych przedmiotów, tu zdobyłem doświadczenie życiowe. Tu poznałem wiele polskich tradycji. Uczę się w Liceum już czwarty rok i przez ten czas potrafię rozmawiać i myśleć po polsku.

Również w Liceum przy PMS obchodzono polskie święta: andrzejki, katarzynki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, 3 Maja, 11 Listopada, Dzień Języka Ojczystego. Dla mnie oczekiwanym świętem jest Dzień Języka Ojczystego, ponieważ jestem Polakiem i chętnie sprawdzam swoją wiedzę i umiejętności w zakresie języka ojczystego. W tym dniu mam za zadanie pokazać innym, co potrafię po polsku. Zawsze czekam na ten wielki dzień. Niestety został mi tylko jeden rok nauki w Liceum imienia Elizy Orzeszkowej. Ale nigdy nie zapomnę tych wspaniałych momentów: lekcji, konkursów, obozów. Liceum na zawsze pozostanie w moim sercu.

Roman Aleszczyk

10 l klasa

5

6

7

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"