PMS

WILEJKA, STRYJ, WILIA, A POŁĄCZYŁA NAS WISŁA

Uczniów z Ukrainy, Białorusi i Litwy połączyła nie geografia, a udział w warsztatach językowo-plastyczno-ekologicznych, pt. „Wisła – rzeka pomysłów”, które odbyły się w dniach 19-28 czerwca br. w Piekarach i Krakowie.
Grupa z Wilejki wraz z opiekunką, panią Ludmiłą Siergiej na zaproszenie pani Ireny Janikowskiej z Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie wyruszyła w podróż, zostawiając za sobą zasłoniętą deszczem Wilejkę.Całe szczęście, że na południu Polski przywitało nas słońce, a my oczywiście śpieszyliśmy oddać pokłon królowej rzek polskich – Wiśle! To przecież ona jest tegoroczną bohaterką! Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rok 2017 ogłosił rokiem rzeki Wisły.
Senat Rzeczpospolitej finansował projekt „Wisła – rzeka pomysłów”, którego organizatorami są Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.
Na warsztatach w Piekarach wcielaliśmy się w role ekologów i rozważaliśmy, co można byłoby zrobić, aby ulepszyć stan naszych rzek, tzn. Stryja, Wilii oraz Wisły. Nawzajem przedstawialiśmy miasta i rzeki, znad których pochodzimy.
Oprócz zajęć ekologicznych, mieliśmy także lekcje języka polskiego i plastyki. Chociaż poziom znajomości języka polskiego wszystkich uczestników był różny, to nie przeszkadzało nam razem pracować, grać w gry integracyjne, a nawet nakręcić film. Wśród uczestników dużą popularnością cieszyła się gra planszowa „Wisła w Krakowie”, przygotowana w ramach tego projektu.
21 czerwca, najdłuższy dzień w roku, zapamiętamy na długo. Tego dnia graliśmy w bardzo długą, lecz bardzo ciekawą grę świętojańską. Pletliśmy wianki, robiliśmy świętojańskich duchów i budowaliśmy wieże ze znalezionych materiałów przyrodniczych. Splecione wianki dziewczyny wrzucały do rzeki i obserwowały, czyj wianek dopłynie najdalej, to znaczyło, że tej cały rok będzie się powodzić w miłości. Ależ przy tym było zabawy, śmiechu… Przekonaliśmy się, że to fajna tradycja!
24 czerwca pojechaliśmy do Krakowa, gdzie była realizowana druga część projektu. W Krakowie czekało na nas jeszcze więcej ciekawych przygód. Tak jak i inni turyści z szeroko otwartymi oczyma podziwialiśmy Wawel, Collegium Maius, Bramę Floriańską
Kraków to piękne miasto, nie ma wątpliwości, ale to, co nas też zachwyciło, to niezwykłe przedsięwzięcia kulturalne, jak np. Festiwal Kultury Żydowskiej albo pobyt w Domu Dźwięku, w którym publiczność może obcować z muzyką w sposób bardziej aktywny niż tylko słuchając.
Oczywiście też spływ statkiem po Wiśle do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu albo wycieczka do kopalni soli w Wieliczce pozostawiły wiele wrażeń.
28 czerwca podczas powrotu do Wilejki mimo zmęczenia dzieliliśmy się wrażeniami, przekrzykując: „A pamiętasz to…”, „Fajne było to…”. Wywoziliśmy ze sobą też adresy nowo poznanych przyjaciół. Zapamiętamy ten pobyt, kiedy Wisła bardziej łączyła niż dzieliła.
Dlatego chcielibyśmy podziękować pani Irenie Janikowskiej i pani Annie Sęk, których kunszt organizatorski od lat sprawia wiele radości kolejnym grupom przybywającym do Polski z Litwy, Ukrainy, Białorusi.

Uczniowie z Wilejki.

Wilejka_Krakow_4923

Wilejka_Krakow_4960

Wilejka_Krakow_4980

Wilejka_Krakow_5090

Wilejka_Krakow_5155

Wilejka_Krakow_5164

Wilejka_Krakow_5197

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"