PMS

WIECZÓR AUTORSKI CZYLI KRESY ‘2018 W GRODNIE

Żyjąc w XXI wieku, często obserwujemy, że dla współczesnego człowieka liczą się prze wszystkim wydarzenia widowiskowe, spektakle, kolorowa i głośna rozrywka. Coraz rzadziej sięgamy po wartościowe książki, zastępując je oglądaniem rozrywkowych programów telewizyjnych. A czym jest poezja dla współczesnego człowieka? Czytanie poezji jest dla większości ludzi nudne. Czytają uczniowie, bo ich do tego zmuszają nauczyciele. Jak ironicznie zauważyła w swoim wierszu „ Wieczór autorski” Wisława Szymborska „połowa przyszła, bo deszcz pada, reszta to krewni”.

Natomiast kolejne eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicz KRESY ‘2018, które odbyły się w Grodnie 28.10.2018 w Centrum Edukacyjnym Polskiej Macierzy Szkolnej dają powód do stwierdzenia, że poezja polska jest czytana i lubiana przez młode pokolenie Polaków na Kresach. W tym dniu do Grodna przyjechały dzieci i młodzież z różnych zakątków Grodzieńszczyzny: Oszmiany, Iwja, Słonimia, Lidy, Porzecza, Dociszek , Brzozówki, Wielkich Ejsmontów i wielu innych miejscowości. Wybór utworów do recytacji potwierdził nieprzemijającą miłość do poezji znakomitych poetów polskich: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Adama Mickiewicza, Doroty Gellner, Hanny Ożogowskiej, Wandy Chotomskiej, Władysława Broniewskiego, Jana Kraszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Bolesława Leśmiana.

Słuchając czasami śpiewnej polszczyzny uczestników konkursu, wzruszamy się. A wracając do naszych domów, szukamy tomiku poezji autora, czyj wiersz nas najbardziej ujął. Mamy świadomość, że ten konkurs recytatorski jest okazją do spotkań nie tylko z poezją, ale i z innym człowiekiem, czyje serce jest otwarte na piękno słowa polskiego. Byli to zwycięzcy szkolnych i rejonowych eliminacji konkursowych, łącznie 58 osób. Towarzyszyła im rodzina, nauczyciele i przyjaciele, czyli razem ponad 120 osób.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu, jurorzy przyznali następujące miejsca i wyróżnienia:

I kategoria

I miejsce- Marek Gotówko

II miejsce – Aryna Minkowska i Angielina Szycik

III miejsce – Anna Staniewska, Małgorzata Sawca, Kamila Ciechanowicz

II kategoria

I miejsce-Wiktoria Mielnik i Karolina Andrzejewska

II miejsce – Polina Matys i Władysław Lisowski

III miejsce – Olesia Tołkacz, Nikita Michałowicz i Jan Rejba

III kategoria

I miejsce – Beata Możejko

II miejsce – Elżbieta Kiewro

III miejsce – Wioletta Giedo,

Wyróżnienia : Ewelina Sternik, Marta Bartoszewicz, Anastazja Szczerba.

Nagrody, dyplomy i upominki uczestnikom konkursu wręczyli Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek i Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz. Konsul Generalny Jarosław Książek z Małżonką byli nie tylko gośćmi honorowymi konkursu, ale i fundatorami nagród dla uczestników III kategorii. Natomiast nagrody dla pozostałych uczestników ufundował Zarząd Główny PMS.

W imieniu laureatów i uczestników konkursu serdecznie dziękujemy fundatorom nagród, a uczestnikom i instruktorom konkursu- za piękne i wzruszające przeżycia poetyckie.

Teresa Kryszyń

Kresy-obwod_8375

Kresy-obwod_8380

Kresy-obwod_8383

Kresy-obwod_8384

Kresy-obwod_8387

Kresy-obwod_8394

Kresy-obwod_8404

Kresy-obwod_8406

Kresy-obwod_8407

Kresy-obwod_8408

Kresy-obwod_8410

Kresy-obwod_8414

Kresy-obwod_8417

Kresy-obwod_8418

Kresy-obwod_8422

Kresy-obwod_8426

Kresy-obwod_8431

Kresy-obwod_8433

Kresy-obwod_8440

Kresy-obwod_8443

Kresy-obwod_8449

Kresy-obwod_8456

Kresy-obwod_8463

Kresy-obwod_8469

Kresy-obwod_8473

Kresy-obwod_8480

Kresy-obwod_8484

Kresy-obwod_8487

Kresy-obwod_8489

Kresy-obwod_8491

 

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"