PMS

WIADOMOŚCI Z UTW

23-28 czerwca 2019 r. odbyło się XIII Europejskie Spotkanie Integracyjne Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Olsztynie. Uczestniczyło w Spotkaniu 85 delegatów ( w tym 4 osoby z naszego UTW) z zagranicy: z Austrii, Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii (ogółem 25 delegacji) oraz 10 delegatów z UTW w Polsce.

Program Spotkania był zbudowany zgodnie z jego hasłem: „Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna”. I ten prawdziwie wiosenny nastrój towarzyszył nam od pierwszych chwil powitania przez wszystkie dni.

Wycieczka tematyczna „Z Prymasem Tysiąclecia do Warmińskich Sanktuariów Maryjnych” pozwoliła nam „dotknąć” prawdy historycznej związanej ze Świętą Lipką, Stoczkiem Klasztornym (przeszliśmy po miejscach , po których 66 lat temu chodził jako więzień Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski, modliliśmy się na mszy św. przed obliczem Matki Bożej Pokoju), Lidzbarkiem Warmińskim. Następny dzień Spotkania można nazwać lekcyjno- konferencyjnym, w którym to przedstawiciele różnych UTW dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy. A rozpoczęto ten dzień od wykładu „O ojczysta nasza mowo”. To była możliwość słuchania pięknej polszczyzny o walorach naszego ojczystego języka polskiego, jego zmianach na przestrzeni historycznej w wydaniu Profesora Jerzego Bralczyka, którą potraktowałyśmy jako prezent SKARBU dla nas – Polaków zza wschodniej granicy.

Klamrą muzyczną, wprowadzającą uczestników Spotkania w nastrój wiosenny, był dany na zakończenie pierwszego dnia koncert słynnego zespołu „Czerwony Tulipan”.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi – Olsztyńskiej Akademii Trzeciego Wieku przy MOK- za wspaniale zorganizowane międzynarodowe spotkanie Rodaków

w Ojczyźnie.

Helena Rucka

Czesława Korsakowa

Danuta-Weronika Szuszłakowa

Barbara Fustoczenko

UTW_2024

UTW_2025

UTW_2027

UTW_2028

UTW_2031

UTW_2033

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"