PMS

TŁUSTY CZWARTEK W WITEBSKU

W środę 6 marca zaczyna się już Wielki Post. A to znaczy, że korzystamy z ostatnich dni zabaw karnawałowych oraz możliwości jedzenia mięsa i słodyczy. Tradycja wymaga, aby w Tłusty Czwartek koniecznie zjeść chociażby jeden pączek!

W Witebsku Tłusty Czwartek trwał aż do soboty, bo mianowicie w ten piękny i słoneczny dzień zebraliśmy się w przytulnej atmosferze, żeby razem dobrze spędzić czas.

W imprezie brali udział rodzice, dzieci i nawet osoby starsze, które uczą się języka polskiego. Na początku nasze najmłodsze uczennice nauczyły wszystkich, jak trzeba witać się z kolegami. Potem była chwila muzyczna, podczas której byliśmy kwiatuszkami, tańczyliśmy i odczuwaliśmy nadejście wiosny.

Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa smażyła faworki, a druga stawiała sobie intelektualne wyzwania. Bo prowadzony był quiz o Polsce, w jakim trzeba było nie tylko odpowiadać na pytania, ale i zaznaczyć na mapie Polski największe miasta, rzeki, góry. Odgadywaliśmy zagadki, robiliśmy też papierowe kwiaty w technice origami. Uczyliśmy się polskich piosenek, które potem i zaśpiewaliśmy. To brzmiało wspaniale, bo wśród nas byli członkowie chóru. Podczas takiej burzy mózgów czuliśmy cudowny zapach wypieków.

W kuchni natomiast walczyły między sobą osoby, które piekły faworki. One były podzielone jeszcze na dwie grupy. W jednej była młodzież, a w drugiej – babcie i dzieci. Możemy powiedzieć, że była to prawdziwa rywalizacja. Bo młodzież ma inne spojrzenie, inne tajemnice gotowania. Ale najbardziej zadowoleni zostali nasi najmłodsi uczestnicy.

Po wszystkich grach i konkursach piliśmy herbatę z faworkami i pączkami. Chcielibyśmy powiedzieć, jaka z grup wygrała, kto ugotował smaczniej. Ale nie możemy tego zrobić, bo takich smacznych faworków nigdy jeszcze nie próbowaliśmy. Ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że czas ucieka, przepisy zmieniają się, a u nas nadal smacznie i ciekawie. Wszyscy zostali bardzo zadowoleni z udziału w takiej imprezie i przejedzeni pączkami i faworkami wrócili do domu.

Serdeczne podziękowania ZS „Polska Macierz szkolna”, Oddział w Witebsku, za pomoc w przygotowaniu takiej uroczystości.

Arina Głuchowska i Anna Abłamuniec

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0346

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0352

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0354

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0358

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0360

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0371

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0379

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0381

Tlusty-czwartek-w-Witebsku_0382

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"