PMS

TAKI PIĘKNY I TAKI NASZ – MÓJ I TWÓJ

A niechaj narodowie

wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi,

iż swój język mają

Mikołaj Rej(1505-1569)

 

Ten znany cytat, pochodzący z wiersza Mikołaja Reja, był mottem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21lutego.

Jak setki szkół polskich, rozrzuconych po całym świecie, nasza Szkoła Polonijna przy mińskim oddziale Macierzy Szkolnej również przyczyniła się do obchodów tego wspaniałego święta. Odbyły się tematyczne lekcję we wszystkich grupach wiekowych. Nie zabrakło pięknych pomysłow, jak poważnych, tak i tych żartobliwych. Wędrówka historyczna po najważniejszych wydarzeniach, kiedy język był tym, bodajże jedynym, ale takim mocnym identyfikatorem narodowościowym. „Poznasz w kim Polak tkwi, gdy dzień dobry powie Ci,”- spiewamy w Hymnie Macierzy Polskiej. Były dzisiaj i łamańce językowe, i frazeologizmy, metafory, poważna rozmowa o kulturze żywego słowa.

Grupa dzieci  w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym   wraz z nauczycielką  Maryną Repkiną wtajemniczała się w zakamarki językowe poprzez rysowanie i układanie wspólnego Rodzinnego Domku. Maluchy z wielkim zainteresowaniem słuchały informacji o powstaniu tego święta , poznały ciekawostki języka polskiego. Podziwiająco brzmiały refleksje dzieciaków dotyczące stosunków rodzinnych i roli języka ojczystego w rodzinie.

Dzieci z grupy 8-10 – latków  „wybrały się” w podróż sportową, gdyż tematem zajęć  były „Zabawy i sporty zimowe”. Już niedługo pożegnamy zimę, ale mróz za oknem nadal przypomina o uroczym zimowym okresie, podczas którego warto skorzystać z przyjemności tej pory roku. Temat zajęć bezpośrednio był nawiązany do tematyki święta. Dzieci opowiadały o alfabecie polskim , ciekawych i trudno brzmiących  polskich  słowach,  zasadach ortograficznych języka polskiego. Uczniowie poznali nowe słownictwo, ułożyli je na plakacie, który starannie narysowali, czytali teksty o zimie,  odgadywali zagadki i  recytowali wiersze posługując się poprawną polską mową.

Język rozwija horyzonty, daje możliwość wyboru i szansę na lepszą przyszłość.

„Dla nas, nauczycieli języka polskiego, jest ważne, aby „ zasiać” w dzieciach ziarenko polskości , a język jest tym narzędziem, poprzez które budujemy swoją świadomość, szukając odpowiedzi na pytanie „ Kim jesteśmy ?”- uważa Maryna Repkina, nauczycielka pracująca w naszej Szkole Polonijnej.

Dziękyjemy Ci, Język Ojczysty, że jesteś taki piękny i taki nasz -mój i twój.

 

Tatiana Bućko, dyrektor

djo-minsk-bucko-6

 

djo-minsk-bucko-6+

djo-minsk-bucko-7

djo-minsk-bucko-7+

djo-minsk-bucko-8

djo-minsk-bucko-8+

djo-minsk-bucko-9

djo-minsk-bucko-10

djo-minsk-bucko11

djo-minsk-bucko-11+

djo-minsk-bucko-13

djo-minsk-bucko-14

djo-minsk-bucko-15

djo-minsk-bucko-12

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"