PMS

ŚWIĘTA CORAZ BLIŻEJ…

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

C.K.Norwid

ŚWIĘTA CORAZ BLIŻEJ…
Boże Narodzenie to święta szczególne. Staramy się, by były pełne dobrych emocji, bogate w miłość i serdeczność. Zawczasu więc przygotowujemy starannie nasze domy, kupujemy dla najbliższych prezenty, nie zapominając o sprawach duchowych.

Jak wszyscy Polacy na całym świecie do nadchodzących świąt szykowaliśmy się przez cały grudzień. Piękny wystrój Centrum Edukacyjnego w Grodnie zawdzięczamy w ogromnej mierze naszym utalentowanym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy, którzy w ostatnim tygodniu odwiedzili naszą siedzibę, nie mogli się nadziwić kreatywności młodych artystów. Bo kto by się spodziewał, że choinkę można zrobić na przykład z kawy albo z makaronu? Zmysł estetyczny i staranność wykonania zaskakiwała publiczność licznie oglądającą pokonkursową wystawę.

O poznawanie i kultywowanie polskich tradycji dbają w Macierzy wszyscy. Nauczyciele zawsze przypominają o nich uczniom. Na lekcjach każdy ma okazję poznać obyczaje i wierzenia związane z nadchodzącymi świętami. Szczególnym doświadczeniem był jak zawsze udział w klasowym opłatku, połączonym z czytaniem Pisma Świętego, modlitwą i kolędowaniem. Do młodszych dzieci przyszedł także jak co roku Święty Mikołaj.

Kulminacją naszych przygotowań były szkolne jasełka, które odbyły się 20 grudnia. Zostały one przygotowane przez dzieci i młodzież pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani Wiktorii Sidor. Występ złożony był z pięknych wierszy, pieśni i dialogów, których przesłanie było jak zwykle przy tej okazji jednoznaczne: należy kochać Boga i bliźniego, doceniać to, co nam zostało w życiu dane, obdarzać ludzi dookoła radością i dobrocią. W tajemnicy Bożego Narodzenia otrzymujemy tak wiele, że nie wolno jej zatrzymywać tylko dla siebie. Dzielmy się więc z innymi!

Uroczystości tego dnia zakończyło spotkanie opłatkowe członków i pracowników Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie.

Anneta Buzuk

jaselka-w-Liceum-PMS_9231

jaselka-w-Liceum-PMS_9237

jaselka-w-Liceum-PMS_9244

jaselka-w-Liceum-PMS_9254

jaselka-w-Liceum-PMS_9256

jaselka-w-Liceum-PMS_9257

jaselka-w-Liceum-PMS_9264

jaselka-w-Liceum-PMS_9275

jaselka-w-Liceum-PMS_9277

jaselka-w-Liceum-PMS_9280

jaselka-w-Liceum-PMS_9290

jaselka-w-Liceum-PMS_9295

jaselka-w-Liceum-PMS_9296

jaselka-w-Liceum-PMS_9304

jaselka-w-Liceum-PMS_9311

jaselka-w-Liceum-PMS_9320

jaselka-w-Liceum-PMS_9322

jaselka-w-Liceum-PMS_9325

jaselka-w-Liceum-PMS_9332

jaselka-w-Liceum-PMS_9339

 

21 grudnia 2018
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"