PMS

SPOTKANIE OPŁATKOWE KSP i WMP

Okres świąt Bożego Narodzenia – to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów całego roku, szczególnie dla dzieci, ale i młodzież Grodna z niecierpliwością czeka na to prawdziwie serdeczne i rodzinne wydarzenie. Jest to też dobra okazja do spotkania w gronie przyjaciół.

W tym roku już tradycyjne spotkanie opłatkowe zorganizował Klub Studentów Polskich wspólnie ze Wspólnotą „Młoda Polonia”. Do tego ważnego wydarzenia młodzież podeszła bardzo starannie, ponieważ to spotkanie równie miało na celu wsparcie małych pacjentów jednego z grodzieńskich szpitali. Na początku spotkania młodzież w przepiękny sposób zaprezentowała wigilijne tradycje, które od wieków są pieczołowicie zachowywane w polskich rodzinach. Biały obrus, sianko, dodatkowe nakrycie, karp – to tylko część wigilijnych zwyczajów, których nauczyliśmy się od rodziców i przekażemy je swoim dzieciom. Ks. Antoni Gremza pomodlił się razem z zebranymi i poświęcił opłatki. Tradycja dzielenia się opłatkiem jest w szczególny sposób traktowana w polskiej tradycji, ponieważ ma ona bardzo dogłębny sens i daje możliwość przeprosić najbliższych oraz złożyć im życzenia od serca. Ta atmosfera, która towarzyszy momentowi dzielenia się opłatkiem z najbliższymi, dla każdego znaczy bardzo dużo. Nie mogło też zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Na zakończenie spotkania młodzież z Klubu Studentów zorganizowała licytację charytatywną świątecznych dekoracji na rzecz chorych dzieci.

Na spotkaniu była obecna konsul RP Wioletta Sobierańska – kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Białorusi Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, za co jej serdecznie dziękujemy.

Julia Juchniewicz

WMP

oplatek-ksp-i-wmp_2426

oplatek-ksp-i-wmp_2407

oplatek-ksp-i-wmp_2411

 oplatek-ksp-i-wmp_2441

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"