PMS

Polskie pisarki w Grodnie

25 września 2015 roku Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej odwiedziły trzy polskie pisarki: Barbara Kosmowska, Anna Czerwińska-Rydel i Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Są one autorkami książek dla dzieci i młodzieży. Wizyta była możliwa dzięki inicjatywie wiceprezes PMS Teresy Kryszyń, współpracującej z Biblioteką Miejską we Wrocławiu.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel tworzy dla najmłodszych. Szczególną sympatię przedszkolaków zdobył jej cykl o ciekawskiej ryjówce Florce. Natomiast książki Barbary Kosmowskiej są adresowane do nastolatków. Z niecierpliwością czekają oni na wydanie kolejnej powieści o perypetiach Buby – dorastającej dziewczyny, nawiązującej nowe przyjaźnie i przeżywającej miłosne rozczarowania. Anna Czerwińska-Rydel stara się przybliżać młodym czytelnikom sylwetki znanych Polaków. W ten sposób narodziły się zbeletryzowane biografie Marii Skłodowskiej-Curie, Juliana Tuwima, Fryderyka Chopina, Kornela Makuszyńskiego i in.

Z tymi pisarkami spotkała się młodzież uczęszczająca na zajęcia do grodzieńskiego liceum. W wieczorze autorskim uczestniczyły klasy IX e i IX g. Uczniowie byli ciekawi źródeł ich inspiracji. A są one różnorodne…

Dla mnie pisanie jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, dlaczego chociaż wszyscy ludzie chcą być szczęśliwi, niektórym się to udaje, a innym nie – stwierdziła Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Interesuje mnie problem odmienności ludzi. Czym jest właściwie normalność? Staram się przełamywać schematy. Dlaczego w baśni wilk ma być zawsze zły? Może to jemu należałoby współczuć?

Z kolei Anna Czerwińska-Rydel, kreśląc sylwetki prawdziwych bohaterów, stara się odtworzyć świat ich dzieciństwa. Wówczas nie wiedzieli jeszcze, że będą w przyszłości sławni. Mieli swoje słabości i kompleksy, np. Fryderyk Chopin zawsze żartował z własnego, zbyt wydatnego, nosa.

Poznawanie życia znanych ludzi jest ciekawe, ale niesie ze sobą ryzyko popadnięcia w stereotypowość. Kolejna książka z cyklu może różnić się od poprzedniej tylko nazwiskiem bohatera. Dlatego każdego z nich należy traktować jako jedynego, wyjątkowego – dodaje.

Barbarę Kosmowską fascynuje w pisaniu fakt, że autor, niczym demiurg, stwarza swoich bohaterów, dając im możliwość wyboru życiowej drogi.

Możliwość bezpośredniego spotkania ze znanymi zagranicznymi pisarkami była na pewno cennym doświadczeniem dla uczniów liceum. Po latach przypomną o nim wpisane w notesach autografy polskich autorek i książki ofiarowane przez gości bibliotece Polskiej Macierzy Szkolnej.

Oksana Świtelska, Beata Baraś

pisarze_2697  pisarze_0774  pisarze_0768  pisarze_0775

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"