PMS

POLACY Z WITEBSKA W KATYNIU I SMOLEŃSKU

W przeddzień Święta Niepodległości w Witebsku zorganizowano wycieczkę do  Katynia – miejsca zbrodni stalinowskiej nad inteligencją polską, polskimi oficerami i ludnością cywilną.  Ten wyjazd 57- osobowej  grupy to nasz hołd bohaterom Polski, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę.

W  Katyniu zostaliśmy  podzieleni  na dwie mniejsze grupy i byliśmy oprowadzeni  po Lesie Katyńskim.

Jak opowiadał przewodnik, w tym lesie, 5 marca 1940 r., z inicjatywy Lwa Beria, aprobaty J. Stalina i decyzji „trojki” NKWD zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC KPZR, postanowiono zamordować ponad 21 000 osób, z których ponad 14 000 stanowili polscy oficerowie. Katyńskie groby zostały  otwarte przez  Niemców   3 lata po zbrodni katyńskiej, Winą za dokonane ludobójstwo Niemcy obarczyli  Związek Radziecki . Natomiast  władze ZSRR uparcie twierdzili, że sprawcami byli Niemcy. Dopiero w 1990 roku władze radzieckie przyznały, że sprawcami byli funkcjonariusze  NKWD.

Kompleks pamięci został założony w 1998 roku. Na jego terenie pochowanych jest 8 tysięcy radzieckich chłopów i 4000 polskich wojskowych, inżynierów, prawników, lekarzy i nauczycieli.

Mrożąca  krew w żyłach  wycieczka, w której przewodnik opowiadał o „wielkim terrorze”, historii tragedii katyńskiej, otwarciu  grobów, propagandzie niemieckiej i sowieckiej, wywarła na nas ogromne wrażenie, wzruszyła nasze serce i uczucia.

Mogliśmy obejrzeć plany egzekucji, statystyki, plakaty, a także wagony,  którymi więźniowie byli transportowani do najbliższej od miejsca egzekucji   stacji kolejowej.

Obejrzeliśmy cały  kompleks pamiątkowy, w tym teren ceremonialny, dzwonnicę  i mur z nazwiskami, zawodami, datami urodzenia, a czasami nawet zdjęciami. Wśród ofiar katyńskich była tylko jedna kobieta, która z jakiegoś nieznanego powodu została przetransportowana tutaj z innego obozu.

Katyń stał się miejscem kolejnej tragedii Polaków, kiedy w dniu 10 kwietnia 2010 r. samolot prezydencki TU-154 zderzył się z drzewami z powodu silnej mgły, spadł na ziemię i całkowicie rozpadł się podczas zbliżania  do lotniska Smoleńsk. Zginęła cała załoga i pasażerowie- 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, a także znani polscy politycy, prawie wszyscy najwyżsi dowódcy wojskowi oraz osoby publiczne i religijne.

Lecieli do Rosji na uroczystości żałobne z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej…

 Następnie cała grupa pojechała do Smoleńska. Mogliśmy obejrzeć neogotycki  kościół z XIX wieku, wejść do Soboru Uspienskiego. Tam zobaczyliśmy przepiękny złoty ołtarz. Jako ciekawostka- Sobór przetrwał dwie wojny. Wewnątrz można zobaczyć ambonę – jak powiedział przewodnik, to pozostałość po unitach.

Ten wyjazd sprawił, że mogliśmy głębiej poznać  historię zbrodni katyńskiej, pomodlić się przy krzyżu na Polskim Cmentarzu Wojskowym i na miejscu katastrofy lotniczej samolotu rządowego.

Oddając hołd bohaterom, dołączyliśmy  do obchodów 100-nej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Składamy serdeczne podziękowania dla ZS „Polska Macierz Szkolna” za możliwość zorganizowania tego wyjazdu.

Aleksandra Juchniewicz

witebsk-katyn-2018---3

witebsk-katyn-2018---4

witebsk-katyn-2018---5

witebsk-katyn-2018---6

witebsk-katyn-2018---10

witebsk-katyn-2018---11

witebsk-katyn-2018---12

witebsk-katyn-2018---13

witebsk-katyn-2018--14

witebsk-katyn-2018--15

 

witebsk-katyn-2018---8

witebsk-katyn-2018---9

 

14 listopada 2018
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"