PMS

PER ASPERA AD ASTRA (Przez trudy do gwiazd)

Ta łacińska sentencja jest bliska każdemu nauczycielowi z powołania. Można swoją pracę traktować po prostu jak zwykły zawód, od dzwonka do dzwonka, od jednej rutynowej lekcji do drugiej, zapominając o niej po wyjściu ze szkolnego budynku. Taki pedagog-rzemieślnik też zazwyczaj solidnie wypełni swoje obowiązki, mimo że nie wkłada w nie serca. A można ją postrzegać jako niezwykłe wyróżnienie, gdyż uczenie dzieci to szansa na bliski z nimi kontakt, dopuszczenie do ich prywatnego świata, pełnego jeszcze niezwykle świeżych emocji, wrażeń, bardziej szczerego i spontanicznego niż rzeczywistość dorosłych. Zapisanie się ucznia do danej klasy to podświadomie wyraz zaufania do nauczyciela, w którego ręce zostaje złożona przyszłość młodego człowieka. W dużym stopniu od pracy pedagoga zależy, czy drzemiące w dziecku talenty rozwiną się, rozkwitną, czy zostaną uśpione lub całkowicie zaprzepaszczone.

Aby sprostać takiej odpowiedzialności, nie wystarczy sam zapał. Potrzebna jest głęboka, nieustannie poszerzana wiedza, nie tylko merytoryczna. Dotarcie do każdego ucznia wymaga umiejętności pedagogicznych, znajomości psychologii, a także w dużej mierze po prostu serca. Wychowanek musi podświadomie czuć sympatię i akceptację ze strony nauczyciela. Tego nie da się stworzyć sztucznie. Toteż droga nauczyciela z powołania wcale nie jest prosta. Daje jednak mnóstwo radości. Bo sukcesu, wbrew pozorom, nie mierzy się ilością zdobywanych na konkursach miejsc czy wygrywanych olimpiad. Sukcesem jest to, że uczeń polubił język polski, zaczął płynnie czytać i poprawnie wymawiać trudne głoski, że poznaje utwory literackie, historię kraju przodków. Jakby mimochodem stopniowo wyrasta pod naszymi skrzydłami na dorosłego człowieka o szerokich horyzontach, wszechstronnej wiedzy, umiejącego radzić sobie z własnymi emocjami, rozładowywać napięcie poczuciem humoru, akceptującego siebie takim, jakim jest – z wadami i zaletami, gdyż każdy je ma. Jeśli tak rozumie się ten zawód, to żaden, nawet bardzo trudny dzień w szkole, nie jest stracony. Najważniejsze: Per aspera ad astra!

Raz w roku, 14 października, wszyscy pracownicy polskiej oświaty obchodzą swoje święto. W Polskiej Macierzy Szkolnej uroczystość odbyła się nieco później, ze względów organizacyjnych. Grono osób związanych z ZS PMS, głównie nauczycieli języka ojczystego z Grodna, zebrało się 22 października na sympatycznej, kameralnej uroczystości. Zaszczycił ją swoją obecnością konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Książek. Wręczając prezesowi ZS PMS tort z wiśniami, jako upominek dla obecnych na przyjęciu, zaznaczył symboliczne znaczenie tych owoców: tutejsza oświata jest taką właśnie wisienką na torcie w dziele krzewienia ojczystej kultury. Podkreślił, że będąc w przeszłości pracownikiem naukowym, doskonale rozumie specyfikę zawodu nauczyciela.

Życzenia gronu pedagogicznemu złożyli również prezes ZS PSM Stanisław Sienkiewicz oraz pani dyrektor Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie Helena Mielesz. Dołączyli się do nich uczniowie, prezentując zebranym krótką część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem Heleny Mielesz oraz polskich konsultantek z ORPEG: Urszuli Adamskiej, Beaty Baraś i Krystyny Furs. Informacje o okolicznościach narodzin tego święta na świecie i roli polskiej Komisji Edukacji Narodowej przeplatały się z fraszkami o szkole oraz piosenkami.

Po zakończeniu akademii, nadszedł czas na poczęstunek i rozmowy… Nie był to jednak koniec miłych niespodzianek. Na sali zjawiło się muzyczne trio z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przygrywało gościom do tańca. Uczestnicy losowali też czekoladki ze zwięzłymi sentencjami, dotyczącymi przyszłości. Życzymy, by spełniały się zawsze te najpomyślniejsze!

Beata Baraś
konsultantka ORPEG

dzien_nauczyciela_PMS_2412

dzien_nauczyciela_PMS_2422

dzien_nauczyciela_PMS_2428

dzien_nauczyciela_PMS_2434

dzien_nauczyciela_PMS_2439

dzien_nauczyciela_PMS_2441

dzien_nauczyciela_PMS_2443

dzien_nauczyciela_PMS_2445

dzien_nauczyciela_PMS_2447

dzien_nauczyciela_PMS_2448

dzien_nauczyciela_PMS_2461

dzien_nauczyciela_PMS_2465

dzien_nauczyciela_PMS_2468

dzien_nauczyciela_PMS_2475

dzien_nauczyciela_PMS_2477

dzien_nauczyciela_PMS_2479

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"