PMS

OBÓZ Z JĘZYKIEM POLSKIM

W tym roku uczniowie z PMS mieli możliwość spędzić dwa niezapomniane tygodnie (24.06.2017 – 07.07.2017) w położonym na Śląsku w malowniczych Beskidach miasteczku Wiśle, która znana jest z tego, że właśnie tam bierze początek najdłuższa polska rzeka, a oprócz tego urodził się jeden z najwybitniejszych polskich sportowców Adam Małysz. Dla uczestników wyjazdu było to pewnego rodzaju odkrycie, bo żaden z nas do tych czas nie był w tej części Polski.

Wyjazd został zorganizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, której w imieniu wszystkich uczestników obozu pragnę serdecznie podziękować za tak wspaniałą możliwość i niesamowite wrażenia.

Chcę zaznaczyć, że był to wyjazd przede wszystkim edukacyjny. W ciągu całego pobytu uczniowie mieli zajęcia i warsztaty z języka polskiego prowadzone przez nauczycieli wrocławskiej Szkoły Języków Obcych „Lektor”. Lekcje odbywały się w niedużych grupach na różnym poziomie nauczania. Oprócz tego uczestnicy „Obozu z językiem polskim” codziennie brali udział w różnych konkursach i quizach przygotowanych przez pracowników „Lektora”. Były to m. in. konkursy sprawdzające językowe umiejętności uczniów, wiedzę o Polsce i sławnych Polakach, a także takie, które pozwoliły dzieciom popisać się swoimi talentami i zdolnościami twórczymi.

Najciekawszym i najbardziej trudnym do wykonania był konkurs „Polska od kuchni”. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować tradycyjne dania jednego z polskich regionów, wcielając się w rolę kucharzy, kelnerów i barmanów. Jury oceniało sposób prezentacji, umiejętności artystyczne oraz kostiumy, które było nie tak łatwo zrobić, mając dość ograniczony zasób możliwości. Jednak nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem!

Nie zabrakło na obozie i rozrywek. Codzienne spacery, gry, dyskoteki tworzyły atmosferę radości i zabawy.

Odbyliśmy również kilka wycieczek górskimi szlakami, m. in. na Czantorię (995 m n. p. m.), po wejściu na szczyt której znaleźliśmy się na terytorium Czech, i Baranią górę (1220 m n. p. m.), na której zachodnim stoku znajdują się źródła Wisły. Chętni mogli wdrapać się na stalową wieżę widokową i podziwiać stamtąd panoramę górską trzech państw: Polski, Słowacji oraz Czech. Te niesamowite widoki na zawsze pozostaną w naszej pamięci!
Jeszcze raz dziękujemy Fundacjid „Pomoc Polakom na Wschodzie” za ten pobyt w polskich Beskidach.

Oksana Świtelska

Wakacje-w-Beskidach_190624

Wakacje-w-Beskidach-01

Wakacje-w-Beskidach-1

Wakacje-w-Beskidach-04391

Wakacje-w-Beskidach-04392

Wakacje-w-Beskidach-04401

Wakacje-w-Beskidach-04515

Wakacje-w-Beskidach-04524

Wakacje-w-Beskidach-04564

Wakacje-w-Beskidach-04600

Wakacje-w-Beskidach-04615

Wakacje-w-Beskidach-04628

Wakacje-w-Beskidach-04655

Wakacje-w-Beskidach-04658

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"