PMS

NIECO PO CZASIE, ALE… TŁUSTY CZWARTEK W CHÓRZE „GLORIA MATER”

Góra pączków, za tą górą

 Tłuste placki z konfiturą,

 Za plackami misa chrustu,

 Bo to dzisiaj są zapusty.” – czytamy w słynnym wierszu „Tłusty czwartek” Władysława Broniewskiego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickich rodzinach po za jej granicami, jak wiadomo, zgodnie z tradycją, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ chór „Gloria Mater” Mińskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi ma próby w środy i w niedziele, jedna z chórzystek zażartowała: „Tłusty czwartek – to rzecz święta, u nas będzie w niedzielę!”

I tak zrobiliśmy. W niedzielę, 3 marca, oprócz teczek z nutami, większość chórzystów, a zwłaszcza chórzystek, śpieszyło na próbę z pojemniczkami domowych słodyczy, upieczonych specjalnie, aby poczęstować kolegów i koleżanek z chóru.

Zebraliśmy się troszeczkę wcześniej. Przygotowaliśmy świąteczny stół. A kiedy nadszedł czas próby – rozpoczęliśmy naszą pracę artystyczną. Pieśni tegorocznego Jubilata Stanisława Moniuszki, które ćwiczyliśmy podczas próby, dodały odpowiedniego nastroju. Po próbie obejrzeliśmy prezentację, przygotowaną przez zaangażowanych nauczycieli specjalnie o Tłustym Czwartku. Wysłuchaliśmy też opowieści poszczególnych chórzystów o ich rodzinnych tradycjach obchodów tego niezwykłego dnia.

Przypomnieliśmy sobie również, że staropolskie przysłowie mówi: powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. I… zasiedliśmy do stołu!

A były na nim nie tylko tradycyjne pączki. Pachnące serniczki i ciasteczka imbirowe, pyszne babki i słodkie faworki, lukrowane oponki i nawet tort domowy – wszystko kusiło to spróbować.

Aromatyczne herbatki i wspaniała kawa były świetnymi dodatkami do tych niecodziennych smaków.

Impreza się udała dzięki staraniom wszystkich chórzystów, za co dziękowaliśmy sobie nawzajem.

Helena Mankiewicz

Dyrektor chóru „Gloria Mater”

Minsk-tl-czw_4_GM

Minsk-tl-czw_1_GM

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"