PMS

NIE TYLKO „ZŁOTY” POCIĄG: ETAP TRZECI

Wyjazd do Krakowa w dniach 1-4 grudnia w ramach projektu „Nie tylko „złoty pociąg” – poszukiwacze zaginionych skarbów” realizowany we współpracy z Fundacją na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, dofinansowany przez Senat RP miał charakter podsumowujący wszystkie trzy wyjazdy do Polski: Warszawę, Wrocław i Kraków.
W piątek uczniowie z Liceum Społecznego i młodzież ze Wspólnoty „Młoda Polonia” przy Polskiej Macierzy Szkolnej zwiedzili Wawel – symbol polskiej państwowości, gdzie są przechowywane najcenniejsze pamiątki narodowe i mianowicie tam-sporo dzieł odzyskanych. Ponadto trafiliśmy także na specjalną wystawę gobelinów ze Słonimia z manufaktur Michała Kleofasa Ogińskiego, obejrzeliśmy najcenniejszy obraz z odzyskanych dzieł – „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Historia kradzieży Ołtarza Wita Stwosza, uroczyste odsłonięcie Ołtarza, spacer po Rynku i zakupy na trwającym tam przedświątecznym jarmarku.

Sobota zaskoczyła młodzież wycieczką do Domu Jana Matejki. Wspaniały przewodnik wręczył wszystkim uczestnikom kartki z pytaniami, które w ciągu zwiedzania musieliśmy wypełnić. W związku z tym każde słowo przewodnika było ważne, poznaliśmy nie tylko rodzinę, przyjaciół i dzieła sztuki Jana Matejki, ale i dowiedzieliśmy się, że słynny malarz był także muzykiem(grał na organach), projektantem ubrań i kolekcjonerem.
Zwiedzanie Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zaskoczyło swą kolekcją obrazów i nagrodą Nobla Wisławy Szymborskiej, Oskarem Andrzeja Wajdy, wystawą różnych przyrządzeń Kopernika.

Dom Estreicherów był miejscem «na dotykanie» różnych bardzo starych i cennych przedmiotów w rodzinie: książek ręcznie pisanych, kart ręcznie malowanych, urny, w której Niemcy przysłali prochy Profesora Stanisława Estreichera, oryginałów dokumentów i podpisanych zdjęć.

Wieczorowe zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie czyli MOCAKA otworzyło dla grupy świat rysek, liczb i emocji. Szklana podłoga, wideo z szumem fal i krzyczący kruk – każdy miał nad czymś porozmyślać. Kilka osób z grupy wyszło dość szybko, niektórym nie wystarczyło czasu na zwiedzenie wszystkiego dokładnie.
Niedziela była dniem powrotu do Grodna, ale od samego rana było zaplanowane zwiedzenie Sukiennic. Muzeum Narodowe w Krakowie – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach: dzieła Jana Matejki, Józefa Pitschmanna, Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego, Lucjana Wędrychowskiego…oraz obraz El Greco.
Za projekt „Nie tylko „złoty pociąg” – poszukiwacze zaginionych skarbów” cała młodzież, a szczególnie ta starsza z WMP chce podziękować organizatorowi i koordynatorowi projektu Panu Rafałowi Cierniakowi. Nie ma w życiu nic cenniejszego niż pamięć, wiedza i chęć dzielenia się tym z młodzieżą. To jest taki dar, który owocuje już 16 lat. Trzymamy kciuki za kolejne pomysły i życzymy powodzenia we wszystkim.

Prezes WMP
Anna Koleśnikowa

zloty-pociag_132725

zloty-pociag_124503

zloty-pociag_111143

zloty-pociag_105206

zloty-pociag_104957

zloty-pociag_103311

zloty-pociag_103303

zloty-pociag_102734

zloty-pociag_094440

zloty-pociag_154152

zloty-pociag_161657

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"