PMS

„NARODOWE CZYTANIE” W MIŃSKU

2 września br.w Domu Drużby w Mińsku odbyło się pierwsze, wspólne polsko-białoruskie czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem „Literatura ponad granicami”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Mińsku. Stało się ono częścią akcji „Narodowe Czytanie”, nad którym patronat honorowy objęli Prezydent RP Pan Andrzej Duda i jego małżonka Pani Agata Kornhauser-Duda.

We wspólnym czytaniu arcydzieła Stanisława Wyspiańskiego w dwóch językach, białoruskim i polskim, wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele stowarzyszeń kulturalnych i oświatowych Polaków, przedstawiciele białoruskiego świata kultury i sztuki, nauczyciele, uczniowie, studenci i kursanci szkół językowych, użytkownicy biblioteki Instytutu Polskiego i wszyscy, którzy chcieli spróbować swoich sił w czytelniczym maratonie. Czytanie urozmaiciły sceny w wykonaniu znanych aktorów mińskich teatrów, muzyka na żywo, projekcje prac plastycznych Stanisława Wyspiańskiego oraz fragmenty słynnego filmu Andrzeja Wajdy.

Jako pierwszy „Czytanie” „Wesela” rozpoczął Ambasador RP w Białorusi Pan Konrad Pawlik.

We wspólnym „Czytaniu” uczestniczyli również członkowie Mińskiego Oddziału ZS ”Polska Macierz Szkolna”, a mianowicie nauczyciele i uczniowie klas starszych.Pod koniec święta młodzież nie ukrywała swego wzruszenia, mówiąc o doznanych emocjach na scenie podczas czytania, pierwszym doświadczeniu i wczuwaniu się w rolę aktora.

„Dziękuję bardzo za zaproszenie. Jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji tej akcji. Po raz pierwszy stałem przed publicznością z polską lekturą w ręku. Oprócz tego, że miałem dobrze przeczytać wyznaczony mi fragment, musiałem to jeszcze zrobić po aktorsku. Pokonałem tremę, a może nawet jej nie miałem. Bardzo się cieszę, że jestem uczestnikiem pierwszej edycji „Czytania”, jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że jestem wśród tych osób, od których wszystko się zaczęło i będzie dalej kontynuowane” – powiedział uczeń szkoły średniej nr 148 w Mińsku Dmitryj Dowgalewicz.

Dołączamy się do słów Dmitrego i dziękujemy organizatorom, a mianowicie dyrektorowi Instytutu Polskiego w Mińsku Panu Mateuszowi Adamskiemu za wspaniałe święto literatury polskiej, za przepiękne chwile obcowania z literaturą w połączeniu z teatrem i za nastrój i uczucia, których doznaliśmy będąc na scenie i wśród uczestników spotkania.

Prezes Mińskiego Oddziału PMS,
uczestniczka „Czytania”,
Maryna Repkina

Repkina_3

Repkina_20170902_17_34_11_Pro

Repkina_20170902_17_50_00_Pro

Repkina_20170902_17_57_34_Pro

Repkina_20170902_17_59_35_Pro

Repkina_20170902_19_31_48_Pro

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"