PMS

MŁODZIEŻ Z WMP W PROJEKCIE POLONIJNYM

W dniach 23-27 października 2017roku 30-osobowa grupa Wspólnoty „Młoda Polonia” brała udział w projekcie polonijnym „Wznieśmy Polonię siłą młodości”, realizowanym wspólnie z Fundacją na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Projekt został dofinansowany ze środków Senatu RP. Celem wyjazdu było zapoznanie się z historią powstania państwa polskiego oraz dziedzictwem kulturowym tego okresu. Dlatego był to wyjazd do Poznania i okolic.

We wtorek, 24.10.17 zwiedzałyśmy Stare Miasto w Poznaniu. Na tym terenie uwagę przyciągnął przede wszystkim Stary Rynek, otoczony ciekawymi kamienicami. Na Starym Rynku najważniejszym budynkiem jest Ratusz. Wzniesiony w stylu renesansowym, zachwyca bogato zdobioną fasadą. Nad zegarem umieszczonym na fasadzie ukazują się w południe koziołki, popularny symbol miasta. Na południe od Starego Rynku wznosi się Kościół Farny św. Stanisława Biskupa o harmonijnej architekturze barokowej. Kościół jest jedną z najwspanialszych budowli barokowych w Polsce. Do kościoła przylega zespół dawnego kolegium jezuickiego, w którym jest siedziba Urzędu Miasta Poznania. Na samym wzgórzu Starego Miasta znajduje się odbudowany Zamek Książęcy Przemysława. Oprócz zwiedzania, mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do Muzeum Archeologicznego. Wystawa, którą zobaczyliśmy, posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski.

Biskupin to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce. Osada w Biskupinie jest o tyle cenna, iż jest ona związana z bardzo starą kulturą łużycką, a odkryte tutaj drewniane konstrukcje osiedla zostały wybudowane ponad 2700 lat temu bez jednego gwoździa. W Biskupinie zobaczyliśmy nie tylko rekonstrukcje wału obronnego, bram, ulic czy budynków mieszkalnych, ale zwiedziliśmy również muzeum.

25 października zwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski-Gniezno, zapoznaliśmy się z historią miasta oraz jego zabytkami. Najcenniejszym zabytkiem jest Katedra w Gnieźnie, przepiękne dzieło architektury sztuki sakralnej w Polsce. Tutaj odbywały się koronacje królów Polski. Tu też znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie, na dwóch skrzydłach których przedstawiono historię życia św. Wojciecha – od narodzin aż po śmierć męczeńską i złożenie ciała w archikatedrze gnieźnieńskiej.

Dzień 26 października zaczął się od zwiedzania Pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Pałac jest usytuowany między dziedzińcem a ogrodem francuskim. W pałacu zobaczyliśmy bogato zdobione komnaty oraz przepiękne dzieła sztuki XIX i XX w.

Kompleks klasztorny w Mogilnie, powstały w XI wieku, leży nad Jeziorem Mogileńskim. Przez długi czas klasztor zajmowali Benedyktyni. Teraz goszczą tu Kapucyni. Wejście na teren zabudowań prowadzi przez osiemnastowieczną bramę. Wyposażenie wnętrz klasztoru i kościoła pochodzi z okresu XVIII wieku. Główny ołtarz reprezentuje styl rokoko. A całe zabudowanie można odnieść do okresu kultury romańskiej.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu były 2 kościoły w Strzelnie. Bazylika Św. Trójcy jest budową romańską z przełomu XII-XIII w. Wśród licznych ołtarzy zwróciliśmy szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych oraz relikwię Krzyża Świętego). Ale najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Rotunda Św. Prokopa jest jedną z najstarszych romańskich świątyń i dumą wszystkich mieszkańców Strzelna.

Jak widać, mieliśmy bardzo nasycony program wyjazdu, ale nikt z nas nie odczuł zmęczenia. Ten wyjazd pozwolił nam nie tylko poznać historię powstania państwa polskiego, ale i posłużył nam inspiracją do głębszego poznawania historii i kultury Polski od zarania dziejów po dzień dzisiejszy.

Grażyna Śpiewak

autor zdjęc Andrzej Ejwind

Spiewak_Poznan_4804-2

Spiewak_Poznan_1

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"