PMS

MIŃSK CZYTA POLSKĄ KLASYKĘ

Narodowe Czytanie w Mińsku

7 września br. publiczność Mińska w ścianach Domu Drużby „gościła”  polskich pisarzy nowelistów – Elizę Orzeszkową, Marię Konopnicką, Bolesława Prusa, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego , Władysława Stanisława Reymonta i Henryka Sienkiewicza, jak również bohaterów ich utworów, w których wcielili się aktorzy Teartu. Trzecia mińska edycja akcji społecznej „ Narodowe Czytanie” odbyła się pt. „Klasyka polskiej noweli”. Organizatorem imprezy wystąpił Instytut Polski. Jako pierwsi Czytanie otworzyli dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku pan Cezary Karpiński i Radca Ambasady RP w Białorusi pan Marcin Wojciechowski, przeczytawszy początek noweli Henryka Rzewuskiego „ Sawa”z cyklu „ Pamiątki Soplicy”.

Osiem polskich nowel zostały przeczytane przez uczestników imprezy w obu językach, po polsku i po białorusku.  Aktorzy „ Tutejszego Teatru” postarali się o  uteatralizowanie dzieł, muzycy zaś zadbali o tło  muzyczne podczas występów. Połączenie tych wszystkich działań pod czujnym okiem reżysera Andreja Sauczenki, sprawiło, że widzowie stali się niczym uczestnicy przedstawień.

Co roku Miński Oddział Miejski ZS Polska Macierz Szkolna bierze aktywny udzał w tej inicjatywie. Podczas tegorocznej edycji grupa nauczycieli, uczniów i członków Macierzy licznie uczestniczyła  w Czytaniu.

Akcja „ Narodowe Czytanie” jest dobrą formą popularyzowania literatury polskiej, jak również  kontaktu z książką, która dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje hierarchię wartości i uwrażliwia na przeżycia.

W taki sposób  Mińsk dołączył się do Czytania, które rozbrzmiewało po całym świecie. Jesteśmy z tego bardzo dumni, że wnosimy w to swój wkład, tak bardzo ważny i znaczący.

Prezes Mińskiego Oddziału ZS PMS

Maryna Repkina

czytanie-w-Minsku_6285

czytanie-w-Minsku_6292

czytanie-w-Minsku_6294

czytanie-w-Minsku_6296

czytanie-w-Minsku_6300

czytanie-w-Minsku_6301

czytanie-w-Minsku_6303

czytanie-w-Minsku_6307

czytanie-w-Minsku_6310

czytanie-w-Minsku_6312

czytanie-w-Minsku-71

czytanie-w-Minsku-72

czytanie-w-Minsku-74

czytanie-w-Minsku_6282

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"