PMS

MIKOŁAJKI W GRODNIE

Na świętego Mikołaja ucieszy się dzieci zgraja,

Bo chłopaki i dziewczęta wyczekują na prezenta,

Jedne będą miały cacko, że się sprawowały gracko,

A zaś drugie dla zachęty, by nie były wiercipięty.

(L. Zienkowicz)

Wszystkie dzieci, wychowane w chrześcijańskiej tradycji, bardzo dobrze znają dzień świętego Mikołaja i z niecierpliwością oczekują na wizytę tego największego rozdawcy prezentów. Zwyczaj obdarowywania prezentami przyszedł do nas z Zachodu. Prezenty dawało się głownie małym dzieciom i na początku były nimi medaliki, krzyżyki, święte obrazki i książki. Ale już od połowy XVIII wieku najczęściej prezentowano dzieciom słodycze i zabawki. I tak faktycznie zostało do dziś.

Święty Mikołaj jest patronem bardzo niezwykłym i bardzo zapracowanym, ponieważ jest opiekunem pasterzy i chłopów, księży i zakonników, literatów i pielgrzymów, marynarzy i rybaków, prawników i aptekarzy. Cudotwórca i wspomożyciel ubogich jest najbardziej znany z obdarowywania dzieci prezentami.

Długo oczekiwany Święty Mikołaj przybył do Grodna dopiero w dniu 10 grudnia, bo nie sposób odwiedzić wszystkich w dniu swoich imienin-6 grudnia. Swoją wizytą sprawił dzieciom wielką radość. Odwiedził dzieci, uczące się języka polskiego i przygotował dla nich wielką niespodziankę: spektakl „Zimowa bajka” w języku polskim oraz paczki ze słodyczami, którymi w tym dniu obdarował aż 570 osób w wieku od 3 do 12 lat.

Wizyta świętego Mikołaja do Grodna stała się możliwa dzięki pomocy ze strony Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska».

W imieniu dzieci i rodziców serdecznie dziękujemy darczyńcom za radość i uśmiech, które rozjaśniły twarze dzieci oraz dobrą zabawę.

Teresa Kryszyń

mikolajki_grodno-7

mikolajki_grodno-2

mikolajki_grodno-1

mikolajki_grodno

mikolajki_grodno-4

mikolajki_grodno-5

mikolajki_grodno-6

mikolajki_grodno-18

mikolajki_grodno-17

mikolajki_grodno-16

mikolajki_grodno-15

mikolajki_grodno-14

mikolajki_grodno-13

mikolajki_grodno-12

mikolajki_grodno-11

mikolajki_grodno-10

mikolajki_grodno-8

mikolajki_grodno-7

mikolajki_grodno 9

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"