PMS

LEKCJA POKAZOWA „PODRÓŻ ŚLADAMI NIEMENA”

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Polonijnej w Mińsku

Pociąg „Mińsk –Warszawa” i dalej w Wielki Świat wyruszył 25 maja o godzinie 10 w niezwykłą podróż edukacyjną. Dlaczego niezwykłą? Bo tym razem droga kolejowa prowadziła przez Stare Wasiliszki, Lidę, Grodno, Warszawę, Szczecin… A podróżowali tym pociągiem uczniowie Szkoły Polonijnej przy Oddziale PMS w Mińsku. Gwizdek! Ruszamy!

A zaczęło się wszystko od pytania – jak w sposób niecodzienny zakończyć rok szkolny? Jak połączyć lekcję pokazową z zakończeniem roku?

Sześcioro opętanych nauczycieli zebrało się pewnego dnia razem, o dziewiątej rano żeby omówić scenariusz i tok lekcji na zakończenie roku szkolnego. Niedługo, o szesnastej – przykładowy scenariusz z możliwością realizacji praktycznej już prawie się wykrystalizował. Postać Czesława Niemena fascynowała każdego z nas, tym bardziej że w tym roku 16 lutego minęła 80.rocznica urodzin legendarnego muzyka i poety. Piękna rocznica, warto poświęcić jej czas i porozmawiać z uczniami i rodzicami o Niemenie. Tylko że jak to zrobić by nie było nudnie, nie narzucająco, nie standardowo…? Pociąg, przystanki, praca z tekstami, analiza poszczególnych etapów życia, słuchanie pieśni, układanie rozsypanek… Czy robimy wystawę prac plastycznych? Tak, robimy, bo te najmłodsze przedszkolaki chętnie wezmą w tym udział, przez rysunek, analizę zdjęć, od strony obrazkowej zapoznają się z tematem. A nagrania autentyczne, jakby z dworca kolejowego – dźwięki pociągu, ogłoszenia konduktora, czy można to zrobić, żeby odczuć smak podróży? Tak, robimy! Bilety na pociąg, żeby było ciekawie i zaproszenia dla gości, czy zrobimy to oryginalnie i artystycznie? Postaramy się! Za tydzień – zbiórka, każdy ma przedstawić swoją część „trasy”.

I tak to było- pomysł i realizacja, dla zgranego pracującego zespołu nie ma przeszkód.

Rzeczywistość przekroczyła oczekiwania. Ciekawostki z życia Czesława Niemena, teksty autentyczne, nostalgia i filozofia- dla starszych, zabawa – dla młodszych, prawdziwa satysfakcja i radość – dla nauczycieli (bo wszystko się udało).

Obecny na lekcji Radca Ambasady RP w Mińsku pan Marcin Wojciechowski nie ukrywał wzruszenia, które mu towarzyszyło podczas oglądania lekcji.

„Dziękuję wszystkim nauczycielom, grupom, klasom. To była wielka przyjemność , w sposób tak niezwykły połączyć zabawę z nauką, naukę języka polskiego połączyć ze śpiewaniem, słuchaniem muzyki, elementy dydaktyczne z rozrywką. Dziękuję za przygotowanie, widać, że to wszystko jest przemyślane i ma sens. Także dziękuję za włączenie elementów, wiążących Białoruś i Polskę. Niemen jest jedną z tych postaci, która bardzo łączy nasze kraje” – powiedział pan Marcin Wojciechowski podsumowując lekcję.

Pan Radca wręczył uczniom podarunki i dyplomy ukończenia roku szkolnego , a także dyplomy podziękowania i upominki nauczycielom, pracującym w Szkole Polonijnej.

W imieniu własnym , a także Oddziału PMS w Mińsku składam podziękowania na ręce naszych nauczycieli : paniom Janinie Nowikowej, Nadziei Pujdak, Alle Jakowczuk, Marynie Repkiniej i panu Wadzimowi Baczkowskiemu za oddaną pracę nauczycielską, rodzicom – za wszelką pomoc, uczniom-od tych najmłodszych do najstarszych- za aktywność. Oddzielne podziękowania w imieniu nas wszystkich kierujemy do Radcy Ambasady RP w Mińsku pana Marcina Wojciechowskiego, który podróżował z nami razem niezwykłą trasą edukacyjną. Dziękujemy pani Elżbiecie Iniewskiej, II Sekretarz Ambasady RP w Mińsku za przygotowane dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i nauczycieli upominki na koniec roku szkolnego.

 

Przerwa wakacyjna kusi wolnością i odpoczynkiem. A jesienią znów- pomysły, pomysły…

 

Dyrektor Szkoły Polonijnej przy ZS „Polska Macierz Szkolna” w Mińsku Tatiana Bućko

Prezes Mińskiego Oddziału Miejskiego ZS PMS Maryna Repkina

Minsk_5039

Minsk_5050

Minsk_5130

Minsk_5136

Minsk_5144

Minsk_5146

Minsk_5166

Minsk_5182

Minsk_5183

Minsk_5214

Minsk_5223

Minsk_5235

Minsk_5244

Minsk_5258

Minsk_5274

Minsk_5302

Minsk_5325

Minsk_5335

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"