PMS

KWARTALNIK METODYCZNY DLA NAUCZYCIELI POLONIJNYCH I POLSKICH „UCZYMY, JAK UCZYĆ” ZAPRASZA DO UDZIAŁU W SZCZEGÓLNEJ ANKIECIE

Tytuł roboczy: Lista polskich utworów dla dzieci i młodzieży polskiej i polonijnej

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To ważne wydarzenie obchodzone będzie także w kręgach Polonii i Polaków na obczyźnie. Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił „Listę 44 Antologię Niepodległości”, na którą składają się rozmaite utwory tworzące kanon narodowy. Znane są one Państwu z czasów szkolnych. Począwszy od „Bogurodzicy”, przez „Dziady”, na utworach poetyckich Baczyńskiego, Staffa, Miłosza skończywszy.

Mamy ambicję stworzyć w najnowszym numerze kwartalnika „Uczymy, jak uczyć” stworzyć podobną listę, ale w formule uwzględniającej wyłącznie dzieci i młodzież polską spoza Polski i polonijną. Stwórzmy wspólnie kanon dzieł nieśmiertelnych literatury polskiej dla dzieci i młodzieży, po które Państwo chętnie sięgają podczas swoich lekcji. Taki, który będzie wskazówką dla innych nauczycieli, ale także dla rodziców edukujących dzieci samodzielnie.

Zapraszamy Państwa do nadesłania własnej listy zawierającej 10 utworów, przy czym trzy najważniejsze – Państwa zdaniem – prosimy o opisanie w kilku zdaniach jako uzasadnienie wyboru. Co ważne – chcielibyśmy, aby były to teksty żywe. Takie, które Państwo szczerze polecają, które są czytane przez dzieci i młodzież chętnie. Mogą być to dzieła zarówno z poprzednich epok literackich, jak i współczesne. Mogą być zabawne, rymowane, wesołe. Kryterium doboru zależy wyłącznie od Państwa, a główną przesłanką jest to, czy lubią Państwo pracować z tymi tekstami i czy są one lubiane przez dzieci i młodzież. Państwa wypowiedzi oraz propozycje opublikujemy w czasopiśmie.

Czy uda nam się stworzyć wspólnie listę takich utworów?

Do tekstu prosimy dołączyć krótką notkę biograficzną (zawodową) oraz Państwa zdjęcie, którym zilustrujemy tekst. Na Państwa propozycje czekamy do 20 marca 2018 roku. Prosimy nadsyłać je w formacie doc lub docx na adres uczymy@wspolnotapolska.org.pl

Pozdrawiam,
Katarzyna Czyżycka

9 marca 2018
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"