PMS

KRESY’2016 w WOŁOŻYNIE

Konkurs recytatorski KRESY 2016 w Wołożynie tradycyjnie odbył się pod koniec października. W bibliotece rejonowej w centrum Wołożyna 21 października zebrali się miłośnicy poezji polskiej, przede wszystkim uczniowie szkół z nauką języka polskiego. Ponad 40 konkursantów przygotowali do recytacji wierszy klasyków polskich i współczesnych polskich poetów.

Konkurs stał się świętem polskiej literatury: wystawa o Mickiewiczu, słowo o Sienkiewiczu z prezentacją o życiu i twórczości noblisty z okazji Roku Henryka Sienkiewicza było wstępem do Konkursu.

Już od kilku lat Konkurs „Kresy” otwieramy recytacją zwycięzcy ubiegłego Konkursu. Zgodnie z tradycją, Paweł Denis z Iwieńca zarecytował balladę Adama Mickiewicza „Powrót taty”.

Zmagania konkursowe zawsze są poprzedzone warsztatami recytatorskimi i licznymi próbami, co przynosi wymierne efekty. Wyłonić najlepszych to niełatwe zadanie dla jurorów. Po wysłuchaniu wszystkich konkursantów jury postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

w I kategorii wiekowej:

I miejsce –Alina Kietrys i Liza Reut ze szkoły nr1 w Wołożynie,

II miejsce – Timofiej Denis z Iwienca,

III miejsce – Maksym Niechwiadowicz z Gimnazjum w Wołożynie.

 

W II kategorii wiekowej:

I miejsce – Aleksandra Rudowicz i Liza Szaputko ze szkoły nr 1 w Wołożynie,

II miejsce – Daria Tiaszkiewicz z Gimnazjum nr 1,

III miejsce – Paweł Denis z Iwieńca.

W tej grupie przyznano Grand Prix dla Weroniki Wirszycz za recytację „Rękawiczki” Adama Mickiewicza i wiersza „żołnierz polski” Władysława Broniewskiego. Po jej występie widzowie i konkursanci swoimi „brawami” i oklaskami uprzedzili ogłoszony przez jurorów werdykt.

Wyróżnione zostały Weronika Czernik z Sakowszczyzny, Lubow Kamińska z Bohganowa, Lara Zubowicz i Nastia Rakowiec z Wołożyna. Nagrody pocieszenia otrzymali najmłodsi konkursanci: pięcioletnia Jana Siwaja i siedmioletni Aleksiej Bołwach.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja polskiej literatury i polskiego słowa. Organizatorzy i wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów pragną, by piękno i mądrość płynące z literatury polskiej stały się pretekstem do doskonalenia sztuki pięknej recytacji.

W imieniu dzieci, rodziców i nauczycieli dziękujemy Konsulatowi RP w Mińsku za wieloletnie wsparcie Konkursu i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Ala Makarewicz

kresy-wolozyn1371

kresy-wolozyn1380

kresy-wolozyn1385

kresy-wolozyn1388

kresy-wolozyn1398

 

7 listopada 2016
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"