PMS

„KRESY 2019” w Breściu

Ciepły, słoneczny i gościnny Brześć w dniu 26.10.2019 witał uczestników eliminacji obwodowych XXVIII Konkursu Recytatorskiego im Adama Mickiewicza „Kresy 2019”.
Prezes Oddziału PMS w Brześciu Maria Sulima powitała przybyłych na konkurs gości, uczestników, nauczycieli, administrację Szkoły nr 9, rodziców i dziadków. Młodzi wielbiciele polskiej poezji i literatury wywalczyli przyjazd na eliminacje obwodowe konkursu w trakcie eliminacji szkolnych. W tym dniu zaprezentowali członkom jury i publiczności wybrane przez siebie dwa dowolne utwory pisarzy polskich w całości lub fragmentach.
Do recytacji uczestnicy konkursu wybrali najładniejsze utwory Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Stanisława Dobrowolskiego, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry i wieli innych znanych i lubianych przez dzieci i młodzież poetów. Recytowano wiersze i obecnej na konkursie prezes oddziału PMS, poleskiej poetki Marii Sulimy.
Po wysłuchaniu wszystkich 60 uczestników jurorzy, którzy oceniali uczestników pod względem doboru repertuaru, interpretacji utworów, techniki i wyrazistości wymowy, ogłosili zwycięzców w każdej kategorii wiekowej:

I kategoria
I miejsce – Zofia Maierko
II miejsce – Gleb Jelski i Aleksander Doroszenko
III miejsce – Dawid Kordeluk i Katarzyna Kudaczko

II kategoria
I miejsce – Anna Tukacz, Katarzyna Kuzawka, Daria Kuzawka, Uliana Tuneżyk
II miejsce – Daria Krutikowa, Andrzej Mieszczaninow, Sofia Pietrowiec, Krystyna Niczyporuk
III miejsce – Dominika Żydok, Jefim Świerepa, Emil Ismailzude, Andrzej Ćzyż, Kira Drozd, Michał Pietrenko, Jewgienij Jurangin

III kategoria
I miejsce – Anastazja Karpowa
II miejsce – Karina Karpuszyna, Margarita Ciuszkiewicz, Wiktor Koszewski, Angielina Samsonowa
III miejsce – Głafira Czapajło, Zofia Szemietiuk, Anna Sawicz, Praskowia Gorbacz

IV kategoria
I miejsce – Barbara Ostrowska
II miejsce – Polina Nowicka i Daria Stolarowa
III miejsce – Alina Sudnik i Paweł Harmatny
IV miejsce – Stanisław Potocki

Obecne na konkursie konsul RP w Brześciu Agnieszka Fijałkowska i wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej Teresa Kryszyń wręczyły zwycięzcom i uczestnikom nagrody i upominki, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Brześciu oraz Zarząd Główny PMS.
W imieniu uczestników i gości serdecznie dziękuję administracji Szkoły nr 9 za gościnność, serdeczność i życzliwość oraz pomoc podczas eliminacji konkursowych.
Słowa wdzięczności kieruję do nauczycieli języka polskiego i instruktorów, którzy tak starannie przygotowali swoich podopiecznych do deklamacji polskiej poezji, oddając jej piękno w wymowie i interpretacji.
Dziękuję licznie przybyłej na konkurs publiczności za wspólne przeżycia poetyckie i zachęcam naszych czytelników do dalszego zapoznania się z literaturą polską.

Teresa Kryszyń

Kresy-Brzesc_20191026_102135

Kresy-Brzesc_20191026_102820

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"