PMS

KANON WYCHOWANIA NARODOWEGO 2018. CZĘŚĆ II

Przystanek 1. Bratysława.

Zwiedziliśmy Zamek Królewski, Katedrę św. Marcina, podziwialiśmy Ratusz, Pałac Arcybiskupa, Bramę Michalską. Po raz pierwszy stanęliśmy nad brzegiem rzeki Dunaj, która tak inspiruje muzyków i zachwyca malarzy. Potęga tej rzeki i urok stolicy Słowacji, jej zabytków wywarły na nas ogromne wrażenie.

Kanon-Wychowania-Narodowego-2018-8062343

Przystanek2. Polskie wzgórze w Wiedniu.

Ten przystanek pozostanie w pamięci naszych nauczycieli języka polskiego jako niezwykła lekcja patriotyzmu, która wszystkich obecnych podniosła na duchu, a każdy Polak poczuł się dumny ze swego pochodzenia i przynależności do narodu polskiego.
To tu, w Polskim Sanktuarium Narodowym- kościele św. Józefa na wzgórzu Kahlenberg, doznaliśmy najmocniejszych wrażeń, przeżyliśmy chwile wzruszenia, przypomnieliśmy historię Polski.
O zwycięskiej bitwie polskiego oręża we wrześniu 1683 i o towarzyszących jej okolicznościach , o królu polskim Janem III Sobieskim, o św. Janie Pawle II opowiedział ksiądz rektor Roman Krekora. Natomiast przedstawicielki Winer-Krakauer Kultur –Gesellschaft Anna Rutkowska i Zofia Beklen opowiedzieli o działalności Polonii w Wiedniu, o możliwościach nauki języka polskiego w Austrii. Obecna na spotkaniu redaktorka pisma „Jupiter” pani Jadwiga Hafner zaprezentowała redagowane przez nią pismo i wręczyła gościom egzemplarze czasopisma.
Ponadto każdy z gości z Białorusi otrzymał drobne upominki od Winier- Krakauer-Kultur- Gesellschaft i od księdza rektora.
Za te piękne emocje i życzliwość serdecznie dziękujemy pani Zofii Beklen, staraniem której zostało zorganizowane nasze spotkanie w Wiedniu.

Kanon-Wychowania-Narodowego-2018-8082545

 

Przystanek 3. Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech, Budapeszt.
Stosunek państwa węgierskiego do mniejszości narodowych jest uważany za wzorowy. Potwierdziło tę tezę nasze spotkanie w Ogólnokrajowej Szkole Polskiej na Węgrzech. Dyrektor szkoły Anna Lang opowiedziała o nauczaniu języka polskiego na Węgrzech i w swojej szkole. Państwo węgierskie wydaje własnym kosztem podręczniki do nauki języka polskiego, finansuje naukę i działalność polskich szkół, oceny z języka polskiego są wpisywane w świadectwa maturalne.
Obok szkoły mieści się Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej na Węgrzech oraz Muzeum Węgierskiej Polonii. Te trzy instytucje polskie mają wspólne podwórko, co stwarza dobre warunki jak dla nauki i wychowania dzieci, tak i załatwiania powstających problemów.
Obecna na spotkaniu dyrektor Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie Beta Mondovics zapoznała nas z warunkami nauki w jej szkole.
Składamy serdeczne podziękowania pani Hannie Biro, Annie Lang, pracownikom Muzeum za serdeczne i życzliwe przyjęcie.

Kanon-Wychowania-Narodowego-2018-8092625
Przystanek 4. Zakopane
W drodze powrotnej do domu zanocowaliśmy już po polskiej stronie, w Zakopanem. To dało okazję do zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach i Wielkiej Krokwi.
Ulewny deszcz na drodze z Krakowa do Radomia spowodował ogromne korki i opóźnił nasz powrót do Grodna. Zmęczeni trudna podróżą, 11 sierpnia o czwartej nad ranem zobaczyliśmy nasze Grodno.
Zmęczenie minęło, a piękne wrażenia z pobytu, nowe znajomości , zdobyta wiedza i doświadczenia będą zawsze z nami.

Kanon-Wychowania-Narodowego-2018-8102698
Serdecznie dziękujemy Polskiej Macierzy Szkolnej z a organizację Kanonu 2018.
Chcemy zostać jego uczestnikami w następnym roku i już jesteśmy ciekawi, jakie niespodzianki czekają na nas.

Więcej zdjęć w zob w galerii 
H.J.

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"