PMS

Jesień w przyrodzie, wiosna w duszy

Piękna tegoroczna złota jesień cieszy mieszkańców Grodna ciepłą i słoneczną pogodą, wydłuża sezon zbiorów jesiennych plonów i daje możliwość w całości odczuć jej czar i piękno.

Jesień i zbliżająca się zima przypominają nam o konieczności nie tylko zbierania plonów, ale i ich przechowywaniu podczas długiej zimy w postaci różnych przetworów z owoców, jagód, warzyw.

Pamiętają o tym panie z Klubu kobiet „Grodnianka”, które w dniu 25.10.15 spotkały się , żeby jesień przywitać, słowami polskich poetów o jesieni opowiedzieć, przetworami koleżanki zadziwić i własnymi wypiekami się pochwalić.

Klub-kobiet-002

Królem owoców jesiennych na naszych stołach zawsze było jabłko. Dlatego pierwszym konkursem był konkurs na ciasto z jabłkami w różnej postaci.

Do konkursu stanęło 15 pań, a jury konkursu i wszystkie uczestniczki spotkania podziwiały szarlotki, jabłeczniki i racuszki z jabłkami. Trudno było wybrać najlepsze ciasto, wiec wszystkie panie otrzymały nagrody z rąk Prezes Klubu pani Ireny Zaborowskiej.

Tytuł mistrzyni przetworów zdobyła pani Krystyna Poczobut. To jej konserwowe pomidorki, ogórki i sałatki zimowe zrobiły furorę i zostały wysoko ocenione przez jurorów konkursu.

Klub-kobiet-003   Klub-kobiet-006

Kolejnym konkursem był konkurs na jesienny bukiet. Pomysłów na bukiety z jesiennych kwiatów, jarzębiny, głogu, barwnych liści klonu, kaliny nie zabrakło. Konkurs wygrał bukiet pt. Jesień leczy i czaruje” autorstwa Zofii Korzeniewskiej.

Swoistego uroku spotkaniu koleżanek dodała polska poezja. Temat jesieni i jej przemijającego piękna, która ”czerwienią liści nas otula, babiego lata złotą smugą” brzmi w poezji Adama Asnyka, Edwarda Stachury, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Leopolda Staffa. Poetyckie utwory o tematyce jesiennej poruszyły serca wszystkich obecnych na spotkaniu, wprawiając w dobry nastrój, zmuszając do refleksji i zadumy.

 

Teresa Kryszyń

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"