PMS

III FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „POLSKIE SERCE” W MIŃSKU

24 listopada br. w Mińsku w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski odbyła się III edycja Festiwalu Pieśni Patriotycznej „ Polskie Serce”. Po raz kolejny swojej gościnności uczestnikom i gościom Festiwalu udzieliło Republikańskie Centrum Kultur Narodowościowych, na scenie którego odbył się koncert. Powitała uczestników i gości Festiwalu kierownik artystyczny Republikańskiego Centrum Kultur Narodowościowych Jelena Gostiewa, która w imieniu dyrektor Centrum Kultur Narodowościowych Olgi Antonienka przekazała list gratulacyjny dla Polaków mieszkających na Białorusi.

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_20181125_223852

 

Około 200 uczestników Festiwalu w tym jubileuszowym roku złożyło hołd wdzięczności wszystkim Rodakom poległym w obronie Ojczyzny. Tegoroczny Festiwal połączył wiele pokoleń. Najmłodszymi uczestnikami byli przedszkolacy, 4-6 latki, którzy przepięknie zarecytowali wiersze, mimo tego, że mieli pierwszy swój występ na tak dużej scenie. W święcie polskiej pieśni patriotycznej wzięli udział zespół piosenki estradowej „ Wszystko w porządku”, chór „ Majowy kwiat”, chór nauczycieli „ Gloria Mater”, zespół folklorystyczny „ Wierzbica”, Nadzieja Brońska, Marina Towarnicka, a także dziecięce zespoły: zespół piosenki polskiej „ Płomień”, wzorowy zespół folklorystyczny „Wiasiołka”, zespół taneczny „Polka”, zespół dziecięcy „ Śpiewające serduszka”, art studio „Niespodzianka”, trio dziecięce „Biedroneczki”, duet bałałajkowy, uczniowie szkół Mińska. Scenariusz, który został ułożony przez nauczycielkę języka polskiego Janinę Nowikową, połączył w sobie montaż słowny ze śpiewem. Różnorodność motywów patriotycznych w występach uczestników a ni na chwilę nie przestawała podziwiać publiczność. Uczniowie szkoły nr 144 w Mińsku ze swoją nauczycielką Ireną Szuszłakową przygotowali występ z flagami, który z kunsztem zademonstrowali na scenie. Wachlarz wierszy, pieśni, tańców podbijał serca widzów.

Pani Lena Krysińska-Wnuk, II Sekretarz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku podczas wręczenia dyplomów uczestnikom i organizatorom Festiwalu podziękowała wszystkim za przygotowanie imprezy ku czci wszystkich, kto wywalczył wolność dla Polski. Słowa wdzięczności adresowała ona także wszystkim Polakom, mieszkającym na Białorusi za pielęgnowanie tradycji, kultury, zachowywanie i przekazywanie polskich tradycji młodemu pokoleniu. Podkreśliła również ważność obecności na scenie wraz z osobami dorosłymi dzieci młodszych, gdyż jest to dobrym wzorem do naśladowania.

Wspólnym odśpiewaniem Roty skończyła się muzyczna podróż historyczna od rozbiorów poprzez liczne powstania, wybuchy I i II wojny światowej do odrodzenia Państwa Polskiego, głównym bohaterem której jest „Polskie serce”.

W imieniu Mińskiego Oddziału ZS Polska Macierz Szkolna z całego serca chcę gorąco podziękować wszystkim, kto przyczynił się do organizacji i przebiegu III Festiwalu Pieśni Patriotycznej „ Polskie Serce”. Oddzielne podziękowania składam wiceprezes Fundacji na rzecz pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny pani Irenie Konon za dostarczone słodycze dla dzieci, biorących udział w Festiwalu.

Prezes Mińskiego Oddziału ZS PMS

Maryna Repkina

minsk-100lecie-niepodleglosci-1

 

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4271

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4286

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4289

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4291

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4309

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4337

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4355

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4368

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4373

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4380

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4387

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4394

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4396  minsk-100lecie-niepodleglosci-2

minsk-100lecie-niepodleglosci-1_4268

minsk-100lecie-niepodleglosci-3

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"