PMS

II EDYCJA MAŁEJ POLSKIEJ AKADEMII TEATRALNEJ

W dniu 3 lipca podsumowaliśmy zajęcia i warsztaty w naszej Akademii Teatralnej. Jak przystało na prawdziwą akademię teatralną, zajęcia były połączone z warsztatami, przygotowaniem do koncertu, spotkaniem z aktorami i poznaniem tajemnic sztuki aktorskiej oraz zaplecza teatralnego.

Tradycyjne trzy działy naszej akademii:

– wiadomości z zakresu edukacji teatralnej

– obserwacja i doświadczenie

– ekspresja twórcza

zostały zrealizowane w niecodzienny sposób.

Wykładowca dr Tatiana Biełocka poprzez aktywne metody zapoznała uczestników ze słownictwem teatralnym oraz sylwetkami znakomitych aktorów polskich.

Dr Danuta Myszko zrealizowała piękny program, dotyczący początków powstania teatru w Grecji i jego rozwoju. Osobliwości teatru, szaty teatralne, maski, aktorzy, dramatopisarze greccy – o tym wszystkim uczestnicy dowiadywali się podczas zajęć. Nawet mieli możliwość „uszycia” chitonu z gazet!

Po „spacerze po Agorze w Atenach” uczestnicy udali się na spacer po Grodnie. Spacerując ulicami naszego miasta poznawali historię powstania teatru w Grodnie, architekturę budynków teatralnych, słynnych grodzieńskich aktorów i dyrektorów teatru. Nie obyło się bez zwiedzania teatrów.

A w Teatrze Lalek na specjalnych wycieczkach tematycznych wspaniała aktorka i nasz przewodnik Ludmiła Pawłowska opowiedziała historię teatru, zapoznała z różnymi lalkami i osobliwościami pracy z pacynką, kukiełką, jawajką, marionetką i lalką cieniową. Kolejne wyjście do teatru zaowocowało warsztatami lalkarskimi. Pod czujnym okiem Wiktorii Antipinej dzieci samodzielnie zrobiły swoje pierwsze lalki.

Kolejne dwa działy obfitowały w ćwiczenia intonacyjne, ruchowe, mimiczne, dramatyczne. A to trzeba dokończyć opowiadanie, zrobić wywiad, zagrać w scence, utworzyć melodie, zaśpiewać piosenkę, wysłuchać recytacji wierszy i ocenić umiejętność interpretacji i wyboru tekstu, kształtowanie uwagi i spostrzegawczości, inscenizacja fragmentów wierszy, porównywanie i improwizacja – wszystko odbywało się pod kierownictwem znanego grodzieńskiego aktora Wiktora Szałkiewicza.

Po czterech godzinach zajęć – smaczny posiłek, dający możliwość kontynuacji pracy.

Na zakończenie – koncert dla rodziców, rodzeństwa i przyjaciół. Tym razem, z myślą o Narodowym Czytaniu, uczestnicy Akademii z ośmiu nowel, wybranych do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, postanowili przeczytać nowelę „Dobra pani” autorstwa naszej znakomitej Grodnianki Elizy Orzeszkowej.

Wszyscy uczestnicy Akademii otrzymali dyplomy uczestnictwa, pamiątkowe teczki i nalepki. A najważniejsze – poznali tajemnice zawodu aktora i zrozumieli, ile sił i wysiłku wymaga ten zawód.

Mała Polska Akademia Teatralna odbyła się dzięki wsparciu ze strony Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. W imieniu uczestników, wykładowców i rodziców serdecznie dziękujemy Zarządowi Fundacji pomoc w przygotowaniu i realizacji programu Akademii Teatralnej.

Teresa Kryszyń

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"