PMS

IDĄ Z GWIAZDĄ KOLĘDNICY

Boże Narodzenie jest świętem bardzo bogatym w tradycje ludowe. W różnych regionach te tradycje nieco się różniły, ale zawsze było w nich miejsce na mikołajki, kiedy można było obdarować dzieci prezentami, na urządzenie szopek bożenarodzeniowych czy na jasełka – przedstawienia, opowiadające o narodzeniu Chrystusa. Kiedyś pocztą, a dziś najczęściej pocztą elektroniczną wysyłamy świąteczne życzenia bliskim nam osobom – rodzinie, krewnym, przyjaciołom, sąsiadom, znajomym. Coraz częściej organizujemy spotkania opłatkowe nie tylko rodzinne, ale i zawodowe lub grupowe. Takie spotkania stały się tradycją.

W dniu 13 stycznia działający przy Polskiej Macierzy Szkolnej Klub Polskich Kobiet „Grodnianka” zorganizował spotkanie opłatkowe dla swoich członkiń. Tradycyjny wigilijny stół był przygotowany zgodnie z katolickimi tradycjami naszego regionu. Były kutia, różnorakie dania rybne, śledzie, łamańce z makiem, makowce, serniki, pierogi z kapustą i grzybami, kisiel i kompot.

Prezes klubu, Irena Zaborowska, powitała gości, przypomniała świąteczne symbole, szczególnie podkreślając, że tylko wśród Polaków istnieje piękna tradycja dzielenia się opłatkiem z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.

Ksiądz Aleksander pobłogosławił opłatki, którymi potem wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość się podzielić, składając serdeczne życzenia swoim koleżankom.

Wspólne śpiewanie kolęd zostało zakłócone gwarem i szumem kolędników, którzy w ten wieczór odwiedzili nas, przypominając piękną tradycję kolędowania, kiedy to grupa przebierańców odwiedzała domy, żeby złożyć życzenia świąteczne gospodarzom „żeby żyto było po pas, a pszenica jak las, żeby wszystkim się mnożyło i darzyło na ten nowy rok”.

Kolędnicy rozbawili i zachęcili do wspólnej zabawy wszystkich obecnych na spotkaniu.

Jak się okazało, w tradycyjne postacie kolędnicze (koza, turoń, żyd, cyganka, diabeł i inne) wcieliły się nasze koleżanki: Zosia Korzeniewska, Wiesia Kiczko, Ludwika Dojanowska, Nadzieja Haponik, Helena Własienko, Marysia Łojko, Halinka Owieczko, Helena Suchanowa, Irena Szutowicz, Ania Bobrycka. Reżyserem całego przedsięwzięcia była Zosia Korzeniewska, a przygrywał kolędnikom do tańca i do śpiewu Paweł Żyliński.

Gościem honorowym spotkania był prezes PMS Stanisław Sienkiewicz, który podziękował paniom z Klubu Kobiet za kultywowanie narodowych tradycji.

Teresa Kryszyń

Autor zdjęć – Mieczysław Korzeniewski.

Klub-kobiet-oplatek0309

Klub-kobiet-oplatek0311

Klub-kobiet-oplatek0313

Klub-kobiet-oplatek0317

Klub-kobiet-oplatek0323

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"