PMS

I WSCHODNI KONGRES OŚWIATY POLONIJNEJ

“Status polskiej mniejszości narodowej w kontekście prawa do nauki języka polskiego, w języku polskim i o Polsce” – to temat I Wschodniego Kongresu Oświaty Polonijnej, który odbył się w dniach 17-19 listopada w Przemyślu. Jego organizatorami były Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska.
Inauguracja Kongresu miała miejsce na Zamku Kazimierzowskim. Uroczyście przywitano przybyłych przedstawicieli oświatowych organizacji polonijnych oraz nauczycieli języka polskiego z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Grupie polonistów z tych krajów wręczono nagrody i dyplomy, przyznane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” za wieloletnią, oddaną pracę.
Kolejną miłą niespodzianką był koncert „Drogi do Niepodległości, w wykonaniu Orkiestry 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Obradowano w auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt, dający możliwość właściwej prezentacji materiałów, przygotowanych przez uczestników i gości Kongresu.
Podczas sesji, zatytułowanej „Status polskiej mniejszości narodowej w kontekście prawa do nauki w języku polskim”, wystąpili Beata Pietrzyk, naczelnik wydziału w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej MEN RP, Mateusz Stąsiek, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, uczestniczących w Kongresie: Adam Chłopek (Ukraina), Teresa Kryszyń (Białoruś), Andżelika Borys (Białoruś), Józef Kwiatkowski (Litwa), Dariusz P. Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Natomiast podczas sesji „ Edukacja -Tożsamość – Przyszłość. Stan obecny i sposoby rozwoju polskości na Wschodzie za pomocą narzędzi oświatowych” zaprezentowano uczestnikom naukowe koncepcje rozwiązania problemu kształtowania tożsamości polskiej młodzieży, żyjącej poza granicami kraju.
Warsztaty pt. „Czy romantyczne dziecko było naprawdę dzieckiem? Obraz dzieciństwa i młodości w wybranych lirykach J. Słowackiego” w sposób mistrzowski poprowadziła prof. Ewa Hoffman-Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Po podsumowaniu Kongresu i przyjęciu wniosków, zaproszono uczestników na wycieczkę po Przemyślu, podczas której poznali historię miasta i jego zabytki.

Teresa Kryszyń

fot. Tomasz Bielański

IMG_9797

IMG_9804

IMG_9812

IMG_9835

IMG_9837

IMG_9968

IMG_9970

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"