PMS

„FILII PATRIAE MA” W GRODNIE

27 maja do Polskiej Macierzy Szkolnej z kolejną wizytą zawitali organizatorzy akcji „Polskie Orlęta na Kresach”, polegającej na zbiórce i przekazaniu pomocy szkolnych dzieciom. Przybyli goście to Daniel Olendzki, Grzegorz Zielony, Kamil Piklikiewicz, Kasper Okórowski oraz Rafał Gruszka – prezes Stowarzyszenia „Filii Patriae”. Stowarzyszenie Motocyklowe „Filii Patriae MA”, prowadzi działalność charytatywną oraz promującą motocyklizm. Wśród akcji dobroczynnych, które zorganizowali, są między innymi „Cicha noc”, „Mikołajkowi przyjaciele”, akcja „Podajmy dłoń Bartusiowi”, współorganizowana wspólnie z ekipą wspaniałych pań z Ełku – Anetą, Emilią, Kingą, Iwoną oraz Patrycją, akcje edukacyjne „Motocykl Moja Pasja”, koncerty charytatywne oraz inne przedsięwzięcia pomagające osobom najbardziej potrzebującym.

Podczas wizyty w Grodnie odbyło się spotkanie „Filii Patriae” z konsulem generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem. W czasie spotkania omówione zostały plany oraz momenty organizacyjne związane z przyszłymi akcjami „Polskie Orlęta na Kresach”. To właśnie dzięki opiece konsula generalnego pierwsza akcja, przeprowadzona rok temu, zakończyła się sukcesem, więc , jesteśmy pewni, że z powodzeniem odbędą się i kolejne.

Każdy pobyt w Grodnie jest niezwykłą okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc, poznania lub przypomnienia sobie polskiej historii i wtajemniczenia się w najciekawsze jej wydarzenia. Tym razem, bo to nie pierwsze spotkanie „Filii Patriae” z Polską Macierzą Szkolną , udało się zwiedzić Nowy Zamek w Grodnie, pobyć na koncercie Filharmonii Łomżyńskiej, odbywającym się w tym dniu w Sali Senatorskiej.

Spacer uliczkami zabytkowego Grodna też stanowi atrakcję i mieści miłe niespodzianki. Zwiedzanie rozpoczęło się od Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego i Kościoła Znalezienia Krzyża Świętego, wychodząc na ulicę Elizy Orzeszkowej można było zobaczyć pomnik Elizy Orzeszkowej oraz domek , w którym mieszkała słynna pisarka, niedaleko znajduje się gmach główny Uniwersytetu Grodzieńskiego, a skręcając w uliczkę, nazywaną kiedyś ulicą Józefa Piłsudskiego, zobaczyć można było siedzibę Uniwersytetu Grodzieńskiego, gdzie mieści się Katedra Języka Polskiego oraz muzeum Zofii Nałkowskiej. Na koniec zwiedzania – spacer nad słynny Niemen.

Na pamiątkę wizyty w Grodnie, przedstawiciele „Filii Patriae MA” sprezentowali Polskiej Macierzy Szkolnej medalion z popiersiem Marszałka Piłsudskiego z kolekcji własnej Grzegorza Zielonego, członka „Filii Patriae”. Będąc kolekcjonerem statuetek, monet, medali poświęconych Piłsudskiemu, zdecydował, że medalion powinien znaleźć się w tak dogodnym miejscu jak Polska Macierz Szkolna. Medalion jest wykonany z mosiądzu, więc dosyć ciężki, a odlany został 10 lat temu przez Mirosława Jasienieckiego.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Motocyklowemu „Filii Patriae” za organizowanie akcji „Polskie Orlęta na Kresach”, piękną inicjatywę wspierania rodaków, a szczególnie za pamięć o Polakach na Kresach.

Maria Gilewska

FiliiPatriae_868759076629794

FiliiPatriae_868759683296400

FiliiPatriae_868760083296360

FiliiPatriae_868759053296463

FiliiPatriae_868758499963185

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"