PMS

DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanowione przez Senat w 2002 roku, a od 2004 roku w tym dniu obchodzimy również i Dzień Flagi.

Dzien-Polonii_1012

Dziś do polskich korzeni przyznaje się około 20 mln osób, mieszkających poza granicami Polski. Jak wiemy, największe skupiska polonijne są w USA, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. W Europie Wschodniej mieszka około 1,5 mln Polaków, natomiast na Białorusi, według oficjalnych danych statycznych około 300000 osób.
Polacy na całym świecie w tym szczególnym dniu organizują spotkania, festyny, pochody, aby w ten sposób zadeklarować swoją przynależność do tak licznej polskiej rodziny, przypomnieć o pięknej historii narodu polskiego i swoim polskim rodowodzie.

Dzień-Polonii_1033

Dzien-Polonii_1038
Młodzież polska, zrzeszona przy Polskiej Macierzy Szkolnej, również zorganizowała w tym dniu spotkanie w Centrum Edukacyjnym w Grodnie. Uczestnicy spotkania wysłuchali historii ustanowienia Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obejrzeli prezentację multimedialną dotycząca historii Flagi Polskiej, wysłuchali wierszy i pieśni okolicznościowych.

Dzien-Polonii_1023

Dzien-Polonii_1032

Dzień-Polonii_1041
Po zakończeniu części oficjalnej młodzież kontynuowała spotkanie przy słodkim stole, który został przygotowany dzięki staraniom Wspólnoty „Młoda Polonia” i Klubu Studentów Polskich.

Teresa Kryszyń

3 maja 2016
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"