PMS

DANUTA BICZEL NA POLONIJNYM DNIU DWUJĘZYCZNOŚCI!

W kalendarzu wydarzeń polonijnych pojawiło się nowe święto – Polonijny Dzień Dwujęzyczności, które obchodzone jest w końcu października. Dzień ten jest świętem edukacyjnym i kulturalnym, ma przypomnieć wszystkim Polakom mieszkającym poza granicami kraju o obowiązku pielęgnowania tradycji polskich, kultury, a też nie zapomnieć o języku polskim. Dwujęzyczność w ostatnich latach jest zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym, bo dotyczy i tych Polaków, którzy wyjechali z Polski, i tych, którzy od urodzenia znaleźli się poza granicami kraju. Tak więc, beneficjentem jest cała Polonia, a dlatego święto przybrało wymiar międzynarodowy.
Pamiętaliśmy o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności i w Polskiej Macierzy Szkolnej. Obchodzić to święto można na różne sposoby – można urządzić konkurs, pokaz filmowy, przedstawienie teatralne, wystawę, warsztaty językowe i inne, a my mieliśmy swój. W Liceum PMS zorganizowano spotkanie literacko-poetyckie, a zaproszonym gościem była znana poetka Danuta Biczel (Biczel-Zahnietowa). Przypomnieliśmy naszym uczniom jak ważne jest znać język kraju, w którym się mieszka i język ojczysty.
Twórczość Danuty Biczel jest znana jak starszemu pokoleniu tak i młodszemu, bo zapoznać się z utworami poetki jest okazja już w szkolnych podręcznikach literatury białoruskiej, a czytany na naszym spotkaniu przez Panią Danutę Biczel wiersz „Miłość”, nasi uczniowie powtarzali z pamięci.
Na szczególną uwagę w dorobku twórczym Pani Danuty Biczel zasługują tłumaczenia wierszy księdza Jana Twardowskiego na język białoruski. Poetka robi to w sposób fascynujący. W języku polskim i białoruskim zabrzmiały wiersze „Śpieszmy się kochać ludzi”, ”Głodny Bóg”, ”Do Świętego Franciszka” i inne. Uczniowie Liceum PMS przedstawili wersję polską, a tłumaczenia zaprezentowała sama autorka.
Z ciekawostek i nowości w twórczości pisarki usłyszeliśmy wiersz, pisany też w języku białoruskim, a dotyczący smutnego wydarzenia pod Smoleńskiem, zwanego powszechnie katastrofą smoleńską. Dowiedzieliśmy się, że do druku przygotowuje się nowy tomik poezji autorstwa poetki.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i pogodnej atmosferze, panowała cisza i skupienie wśród uczniów, którzy mieli wspaniałą okazję posłuchać wierszy, czytanych przez tak znaną, lubianą i niezwykle popularną poetkę.
Na zakończenie wszyscy chetni mogli otrzymać autograf na pamiątkę sobie i swoim nauczycielom, niektórzy mieli książki do podpisania, a urządzoną przez uczniów Liceum wystawę, poświęconą twórczości Pani Danuty Biczel, oceniła też sama poetka. Było nam bardzo miło, że mistrzyni pióra zainteresowała się tomikami swojej poezji, wypożyczonymi przez uczniów w bibliotekach Grodna lub szkolnych. Te egzemplarze wrócą do bibliotek jeszcze cenniejsze, bo zostały podpisane przez samą autorkę.
Ja, jako nauczycielka, uzbroiłam się w cierpliwość i też czekałam na autograf. Dla mnie to spotkanie było tak samo wzruszające, jak i dla naszych uczniów, bo pamiętam te wiersze ze szkoły. Kolejka się skończyła i przyszedł czas na mnie. Odnosząc wraże nie, że jestem reporterką, bo robiłam zdjęcia, dostałam autograf z dedykacją „nauczycielce i reporterce”. Cóż, kto wie…
Dziękujemy z całego serca Pani Danucie Biczel za czas spędzony razem z nami, serdeczną atmosferę i ciepłe wrażenia, a dyrektor Liceum PMS pani Helenie Mielesz i wiceprezes PMS pani Teresie Kryszyń za pomysł i pomoc w organizacji spotkania.
Maria Gilewska
Nauczyciel Liceum PMS

Danuta-Biczel_07924

Danuta-Biczel_07949

Danuta-Biczel_07952

Danuta-Biczel_07955

Danuta-Biczel_07959

Danuta-Biczel_07966

Danuta-Biczel_07974

Danuta-Biczel_07982

Danuta-Biczel_07986

Danuta-Biczel_07990

Danuta-Biczel_08007

Danuta-Biczel_08030

Danuta-Biczel_08032

Danuta-Biczel_08038

Biczel-2017-10-24-11

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"