PMS

CZYM JEST DLA MNIE LICEUM?

POLSKI NA WESOŁO

Od niedawna zaczęłam chodzić do Liceum Społecznego imienia Elizy Orzeszkowej. Od razu pokochałam tę szkolę. Jakie są moje pierwsze wrażenia? Bardzo się martwiłam, ale kiedy weszłam do klasy w pokoju 302 byłam bardzo zaskoczona. Stół był jesienne udekorowany, w klasie panowała jesień. Trafiliśmy z koleżanką na lekcję podsumowującą z bloku tematycznego „Pożegnanie lata”.

Mieliśmy zaszczyt być jurorkami. Piosenki, wierszyki, rysunki – wszystko dotyczyło jesieni. Na tej lekcji nie usłyszałam żadnego wyrazu po rosyjsku. Czułam się, niby trafiłam do prawdziwej polskiej szkoły.

Każda lekcja nie jest podobna do przeszłej. Możemy zanurzyć się w polską gramatykę, możemy wędrować ulicami miasta, możemy serwować do stołu. Nigdy nie nudzimy się. Nawet klasówki i kartkówki nie nudzą, nie są tylko dla sprawdzenia, są również do wyciągnięcia wniosków. Bawimy się i uczymy się na klasowych konkursach.

Czym jest dla mnie Liceum? To nauka polskiego na wesoło i z miłością. Lubię polski. Wdzięczna jestem losowi za to, że mam możliwość uczęszczać do Liceum.

Angelina Sawosz

10 L klasa

 

Lato z Polską 2017

Polska Macierz Szkolna organizuje wiele ciekawych i pouczających wycieczek. Miałam niezapomniane lato 2017 roku. W sierpniu byłam na obozie w Pułtusku. Jest to akcja, mająca na celu bliższe poznanie historii i kultury polskiej, zabytków, realiów współczesnego życia Polaków, doskonalenie języka polskiego.

Na koloniach było wspaniale, nawet potem nie chcieliśmy wracać do domu. Mieliśmy dużo zajęć, więc nie było czasu na nudę. Bardzo nam się podobały zajęcia taneczne, nauczyliśmy się tańczyć „belgijkę” oraz menueta, które wykonaliśmy wspólnie całą kolonią na kilku imprezach.

Mieszkaliśmy w zamku. Tam podawano tradycyjne potrawy. Zorganizowano  wycieczkę po zamku i po muzeach Pułtuska.

Podczas kolonii zwiedziliśmy Warszawę, Sopot, Gdańsk. Każda wycieczka pozostawiła dobre wrażenie. Najbardziej spodobało się w Gdańsku. To jak Amsterdam w miniaturze! W Sopocie oczarował widok morza z molo. Chciałabym i w tym roku spędzić wakacje z „Latem z Polską”

Wioletta Janczenko

 

10 L klasa

1

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"