PMS

CIENIE NA ŚCIEŻKACH JAKO RYSUNEK NATURY

W dniu 21 maja b.r. do Bohdanowa na Białorusi przyjechali uczestnicy kolejnego VI Pleneru młodych pejzażystów imienia Ferdynanda Ruszczyca pt. „Ziemia i niebo Ferdynanda”. Przybyli młodzi artyści nie tylko ze szkół plastycznych rejonu wołożyńskiego, ale i z Mińska, Wilejki i okolic. Tradycyjnie już powitaliśmy i uczestników z gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie (Litwa). Ponad 40 osób z 10 szkół plastycznych ze swoimi nauczycielami przybyli do Bohdanowa oddać hołd wielkiemu Artyście, poznać historię ziemie bohdanowskiej, tak kochanej i lubianej przez Ferdynanda Ruszczyca.

Pierwszym punktem w programie Pleneru było zwiedzanie Kościoła Świętego Michała Archanioła, historia jakiego jest ściśle związana z rodziną Ruszczyców.
Kolejny punkt – wizyta na cmentarz bohdanowski, składanie kwiatów, zapalanie zniczów na grobach Ferdynanda i Giny Ruszczyców.
Podczas uroczystego otwarcia Pleneru po raz pierwszy zabrzmiał wiersz Wiktora Sznipa „Ziemia Ferdynanda Ruszczyca” w interpretacji Alesia Kwiatkowskiego – malarza i przyjaciela naszego Pleneru od jego pierwszej edycji.
Natomiast Julia Ułasik z gimnazjum N1 w Wołożynie przygotowała referat o życiu i twórczości Ferdynanda Ruszczyca, wzbogacony piękną prezentacją multimedialną jego dorobku artystycznego.

plener-w-Bogdanowie-1333

Wreszcie nadszedł czas, na który niecierpliwie czekali uczestnicy – czas rysowania piękna ojczystej ziemi Ferdynanda Ruszczyca. Pogoda dopisała młodym artystom. Ziemia bohdanowska szczero dzieliła się bogactwem kolorów, światła, cieni, kwiatów, łąk, pół i lasów. Powstały malunki pejzażów Bohdanowa i okolic, które w swoim czasie uwiecznił nasz sławny Rodak na swoich obrazach.

Wyniki VI Pleneru „ Ziemia i niebo Ferdynanda”

I grupa wiekowa (do 14 lat):
Grand Prix – Białogrywy Daniił (SP Gorodki)
I miejsce – Lenkiewicz Maksim (SP Lubań, rejon Wilejski)
II miejsce – Rewiako Juliana (SP Iwieniec)
III miejsce – Ławrynowicz Anna (SP Iwieniec)
Wyróżnienia: Wasiunina Karyna (SP Wołożyn), Wiszniewska Esfir (SP Raków), Ukrainiec Emilia (SP Rudomin, Litwa)

plener-w-Bogdanowie-1361

II grupa wiekowa (14-17 lat):
Grand Prix – Domanska Maria (Szkoła nr1, Wołożyn)
I miejsce – Barbaszyńska Diana (Szkoła nr 1, Wołożyn)
II miejsce – Bałbaczan Elizawieta (SP Iwieniec)
III miejsce – Kołobowa Diana (Studium Plastyczne, Mińsk)

Wyróżnienia: Siemionowa Wiktoria (SP Dory), Franckiewicz Michał (SP Lubań, rejon wilejski)

plener-w-Bogdanowie-1356

Organizatorzy przygotowali dla uczestników i nauczycieli dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcy otrzymali farby, kredki, ołówki, papier i inne materiały do zajęć plastycznych, a pozostali uczestnicy-nagrody pocieszenia. Wszyscy zostali odznaczeni dyplomami.
Jesteśmy bardzo wdzięczni nauczycielom i opiekunom, którzy przygotowali swoich wychowanków do udziału w Plenerze. Dziękujemy pracownikom SP w Bohdanowie za gościnność, a kucharkom Bohdanowskiej Szkoły Średniej za przygotowanie dla nas smacznego obiadu.

plener-w-Bogdanowie-1369

Dziękujemy Zarządowi Polskiej Macierzy Szkolnej za okazaną nam pomoc i wsparcie podczas organizacji i przebiegu Pleneru.

VI Plener-Konkurs „Ziemia i niebo Ferdynanda” jest już za nami, ale planujemy kolejny VII w następnym roku. Zapraszamy do udziału w plenerze wszystkich plastycznie uzdolnionych dzieci i młodzież z różnych regionów naszego kraju i zza granicy, wszystkich miłośników twórczości Ferdynanda Ruszczyca, piękna jego „ziemi i nieba”, aby ziścił się cytat z Dziennika Ferdynanda Ruszczyca: ” Rysują. Pokazuję cienie na ścieżkach jako rysunek natury”.

Alla Makarewicz,
Prezes Rejonowego Oddziału ZS „Polska Macierz Szkolna” w Wołożynie

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"