PMS

CHÓR NAUCZYCIELI „GLORIA MATER” – UCZESTNIKIEM FESTIWALU PIEŚNI RELIGIJNEJ I PATRIOTYCZNEJ, SACROSONG DWP 2019

Tam idź, gdzie słyszysz śpiew.

Tam ludzie serca mają.

Źli ludzie wierzaj mi –

nigdy nie śpiewają.

Cyprian Kamil Norwid.

 

7-9 czerwca 2019 roku chór nauczycieli „GLORIA MATER”, działający przy oddziale Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku uczestniczył w Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej SACROSONG Diecezji Warszawsko-Praskiej 2019, który odbył się w Otwocku koło Warszawy. Był to nasz pierwszy udział w tak poważnym Międzynarodowym Festiwalu i był on na tyle wspaniały, że na długo zostanie w pamięci wszystkich chórzystów.

O takich przeżyciach, które mieliśmy w Otwocku, uczestnicząc w Sacrosongu 2019, trudno napisać tuż po jego zakończeniu. Dopiero po kilku dniach zaczynasz uświadamiać, że tam było … wspaniale, niesamowicie, twórczo, duchowo. Było super!

Na stronie internetowej SACROSONGu czytamy, że jest to nie tylko festiwal, lecz także wydarzenie o niespotykanym, szerokim zakresie społecznym. Dzisiaj w to przedsięwzięcie angażuje się wiele ludzi, o różnej profesji i pozycji społecznej. W jego realizację zaangażowany jest ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Biskup Romuald Kamiński, przedstawiciele powiatów, samorządów miejskich i gminnych, parafie, osoby prywatne oraz liczne grono wolontariuszy. Corocznie on gromadzi około 700 wykonawców, w tym ponad 200 osób z zagranicy, głównie ze Wschodu. A odsłuchują go wierni parafii i mieszkańcy miasta oraz gmin w liczbie wielu tysięcy widzów. Dzięki transmisji internetowej na stronie www.parafiaotwockkresy.pl może być oglądany na całym świecie.

Mieliśmy wspaniałą możliwość tego wszystkiego doświadczyć.

Do uczestnictwa w SACROSONGU DWP 2019 zaczęliśmy się przygotowywać kilka miesięcy wcześniej. Wybraliśmy, zgodnie z regulaminem uczestnictwa, trzy utwory – dwa religijne i jeden patriotyczny. Zgłosiliśmy się również do udziału w warsztatach, które w tym roku po raz pierwszy były prowadzone w ramach Festiwalu.

Przygotowane na warsztatach utwory, a były to słynna „Msza Polska” Jana Makłakiewicza, „Ojcze nasz” Stanisława Moniuszki, „Matka Boża Zwycięska”, „Zostańmy wierni Papieżowi” i „Niechaj Polska żyje w nas” autorstwa Dyrektora Festiwalu ks. Jana Śmigasiewicza, „Polska moja” Heleny Abramowicz oraz „Hymn III Tysiąclecia” Mirosława Gałęskiego, połączone chóry uczestników warsztatów zaśpiewali na Koncercie Galowym. Helena Abramowicz i Mirosław Gałęski nie tylko byli członkami Jury, ale również brali udział w tym koncercie.

Program był bardzo napięty, ale wrażeń było tyle, że o zmęczeniu nikt nie myślał.

Następnego dnia w ramach Echa SACROSONGU chór „GLORIA MATER” dokonał oprawy muzycznej Mszy Świętej oraz zaśpiewał koncert w kościele Miłosierdzia Bożego w Otwocku.

Wracaliśmy do Mińska trochę zmęczeni, ale szczęśliwi. Znaleźliśmy na Festiwalu nowych przyjaciół z Polski, Ukrainy, Białorusi i Łotwy, zdobyliśmy dużo nowych doświadczeń, zademonstrowaliśmy również, że nasi nauczyciele potrafią nie tylko uczyć, zdobywać nagrody sportowe, ale także przybliżać ludziom kulturę polską za pośrednictwem śpiewu. I to jest jeszcze jeden bardzo ważny kierunek naszej pracy.

Z całego serca dziękujemy organizatorom: Księdzu Proboszczowi Janowi Śmigasiewiczowi, Pani Beacie Olszewskiej, pilotowi naszego chóru Krzysztofowi Szczegielniakowi oraz całej kadrze organizacyjnej za możliwość tam być, wczuwać się w atmosferę SACROSONGU, doświadczać wszystkiego, co się działo w tych dniach w Otwocku.

Żegnaj Sacrosong-2019!

Do zobaczenia za rok!

 

dr Helena Mankiewicz,

dyrektor chóru „GLORIA MATER”

Sacrosong02813

Sacrosong02814

Sacrosong02816

Sacrosong02819

Sacrosong02821

Sacrosong02822

Sacrosong02826

Sacrosong02829

Sacrosong02830

Sacrosong02833

Sacrosong03698

Sacrosong03705

Sacrosong1

Sacrosong2

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"