PMS

Biblioteka

Biblioteka przy ZS „Polska Macierz Szkolna"
biblioteka about

Biblioteka przy ZS ,,Polska Macierz Szkolna” w Grodnie założona została w 1997 roku w celu zaspokojenia potrzeb edukacyjnych nauczycieli, studentów, uczniów oraz wszystkich chętnych do nauki języka polskiego.

W swoich działaniach biblioteka dąży do kształtowania nawyków czytelniczych. Na początku księgozbiór był formowany z dostarczanych z Polski książek z likwidowanych bibliotek oraz od prywatnych ofiarodawców z Polski i Grodna. Podstawę księgozbioru działu historycznego stanowi darowizna Pana Wojciecha Ziębińskiego, znanego polityka prawicowego RP. Dział podręczników – to darowizny MEN RP, CODN(obecnie ORPEG), Fundacji Semper Polonia, Konfraterni Kawalerów Guttenberga. Zakup podręcznego księgozbioru (słowniki, encyklopedie, leksykony) sfinansowali Komitet Pomocy Polakom z Los Angeles, a także Fundacja „Zygmunt Zaleski Stichting”, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im T. Goniewicza, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.

Z księgozbioru biblioteki korzysta około 2 tysięcy czytelników. Są to nauczyciele, studenci i wykładowcy Uniwersytetów Grodzieńskich, uczniowie Liceum Społecznego PMS, uczniowie Polskiej Szkoły N36, oraz mieszkańcy Grodna i regionu.

W bibliotece są organizowane:

  • Tematyczne wystawy książek
  • Lekcje biblioteczne 
  • Pomoc w doborze  materiałów bibliotecznych uczniom do udziału w wielu konkursach i imprezach okolicznościowych

Działa galeria ,,Korytarz” poświęcona różnym wydarzeniom historycznym i kulturowym oraz w celu promocji zdolnej, utalentowanej młodzieży uczęszczającej na zajęcia do Liceum Społecznego im. E. Orzeszkowej PMS. Uczniowie chętnie tu prezentują swój dorobek artystyczny

Biblioteka jest ogólnodostępną placówką kultury zlokalizowaną w nowoczesnym budynku Polskiej Macierzy Szkolnej (pow. użytkowana 70m2) w Grodnie, gdzie mieszka ponad 80 tysięcy mieszkańców polskiego pochodzenia. Budynek znajduje się w centrum miasta, co ułatwia dostęp do niego.

Aktualny księgozbiór liczy ponad 20 tys. książek, 550 płyt.

Składa się z:

  • księgozbioru podręcznego 1500 książek: 

bogaty w wybór encyklopedii,

słowników i książek z wielu dziedzin wiedzy

  • księgozbioru głównego 18500 książek:

W naszym księgozbiorze można znaleźć: 

 klasyczne powieści pisarzy polskich i zagranicznych
 światową beletrystykę młodzieżową i dziecięcą
 książki popularnonaukowe i naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy
 opracowania lektur szkolnych
 podręczniki do nauczania języka polskiego według standardów międzynarodowych(A1,A2’ B1,B2,C1,C2)
 podręczniki z chemii, biologii, matematyki, fizyki, geografii, historii (dla maturzystów, dla kandydatów na wyższe uczelnie w Polsce)

słowniki przeznaczone dla początkujących i zaawansowanych.

 

Biblioteka posiada bogatą filmotekę

Są to adaptacje filmowe klasyki polskiej, sztuki W. Szekspira - spektakle teatralne na DVD, historia Polski od Mieszka I do Jana Pawła II na CD z omówieniem, polskie filmy fabularne, komedie, płyty z polską muzyką klasyczną , popularną, kolędy, piosenki biesiadne.

Biblioteka

 

Biblioteka jest czynna na 2 zmiany

Poniedziałek

8.50 — 20.10

Wtorek

14.50 — 20.10

Środa

8.50 — 20.10

Czwartek

8.50 — 20.10

Piątek

15.00 — 20.10

Sobota

8.50 — 15.20

Niedziela

8.50 — 15.00

 

Liceum rozklad zajec

Harmonogram spotkań

Mgr Janina Sienkiewicz

Mgr Janina Sienkiewicz [ kierownik ]

Tatiana Proborszcz

Tatiana Proborszcz [ pracownik biblioteki ]

 

Wiadomości Biblioteki

+
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"