PMS

„Po polsku o historii”

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do udziału w Dyktandzie Niepodległościowym, w którym dzięki wspólnej inicjatywie naszego Stowarzyszenia oraz Fundacji „Zawsze Warto” już po raz trzeci wezmą udział uczniowie szkół polskich i ośrodków nauczania na Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz Łotwie.

 

O Dyktandzie

Przed siedmiu laty krakowska Fundacja „Zawsze Warto” po raz pierwszy zaproponowała udział w konkursowym dyktandzie innym niż wszystkie dotychczasowe – Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.

Innym, bo nie zwycięstwo jest w nim najważniejsze, a sam udział. Nadrzędna idea to bycie razem w doskonaleniu poprawności językowej i poznawaniu historii ojczystego kraju. Na początku była tylko Małopolska, teraz jest wiele województw i szkoły zagraniczne. W aktywności przodują oczywiście placówki kresowe.

Mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy razem!

Informacje o konkursie:

http://zawszewarto.pl/vii-dyktando-niepodleglosciowe/

lub bezpośrednio – rejestrowanie, logowanie, pobieranie materiałów: http://www.dyktando.hostingasp.pl/.

 

Kwestie organizacyjne

W celu zarejestrowania Szkoły po wejściu na stronę Dyktanda należy kliknąć pole „rejestracja” w prawym górnym rogu. W pozycji województwo należy zaznaczyć „inne” a następnie uzupełnić pozostałe pola formularza, klikając na końcu „Zarejestruj w serwisie”. Termin zgłoszenia Szkoły do udziału w Dyktandzie to 27 września.

Szczegółowe kwestie związane z organizacją Dyktanda zostały zamieszczone w poradniku dla koordynatora szkolnego:

http://www.dyktando.hostingasp.pl/zalaczniki_2019/Poradnik.pdf

Najlepsze prace oraz protokół z etapu szkolnego należy przesłać na adres wskazany w panelu koordynatora. W przypadku szkół zagranicznych organizowany jest wyłącznie etap szkolny – dla zwycięzcy wyłonionego spośród szkół zagranicznych przewidujemy nagrody rzeczowe.

Inne inicjatywy Fundacji „Zawsze Warto”

Na wakacyjnych, kolonijnych spotkaniach pojawiają się niekiedy tematy dotyczące działań artystycznych. Ludzie Kresów – na co wskazują wyraźnie biografie największych twórców – to szczególny rodzaj wrażliwości na słowo, zapraszamy do włączenia się w poetyckie propozycje wspomnianej Fundacji:

Jesienne Święto Poetów http://zawszewarto.pl/ze-szaro-ze-jesien/ oraz http://zawszewarto.pl/jesienne-swieto-poetow-2/;

Ogólnopolski Konkurs „Poetyckie Jaskółki” http://zawszewarto.pl/iv-poetyckie-jaskolki-startuja/

Prosimy o nadsyłanie relacji czy fotorelacji z Waszych działań – pomogą nam poznać Was bliżej, a być może zainspirują do kolejnych pomysłów.

Z życzeniami dobrej zabawy i sukcesów!

 

Piotr Caban

Dorota Sobol

18 września 2019
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"