PMS

TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA

16-18 listopada młodzież z Liceum PMS zwiedziła Toruń.

Toruń kojarzy się z Kopernikiem i piernikiem, a więc, był to główny temat zwiedzania. Pierwsze, co zobaczyliśmy w Toruniu, to pomnik Mikołaja Kopernika – wysoki, sprawiający wrażenie, symbol miasta, który często widzimy na pocztówkach. Na starym rynku stoi od 1853 roku, łączy mieszkańców Torunia, którzy lubią tu się spotykać, łączy turystów, którzy lubią robić tu pamiątkowe fotografie. W zasięgu wzroku widnieje się Katedra Świętych Janów, w której Mikołaj Kopernik został ochrzczony, jest to kolejne miejsce związane z wielkim astronomem, które zwiedziliśmy w Toruniu. Dalej – Dom Mikołaja Kopernika. W muzeum można zapoznać się z historią miasta i zobaczyć ekspozycje poświęcone Kopernikowi. Jest też planetarium, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć ciekawe filmy edukacyjne.

Tradycyjnie, każdy, kto przybywa do Torunia, powinien spróbować toruńskiego piernika, ale jeszcze lepiej, jeśli zrobi go sam! Najciekawsze jest to, że taka możliwość jest – w Żywym Muzeum Piernika. Zabawy było co niemiara! Przygotowane pierniki wypiekane były na miejscu, zapach był cudowny! Trzymając w ręku ładnie zapakowane i jeszcze ciepłe pierniczki, wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie miasta. Teraz mogliśmy pospacerować nad Wisłą, zobaczyć znane zabytki Torunia, przejść się uliczkami miasta. Tak się skończył pierwszy dzień wycieczki.

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania centrum Torunia i nowoczesnej części miasta. Najbardziej zapamiętaliśmy Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Znajduje się w samym centrum miasta, a jego architektura bardzo różni się od tej, którą obserwowaliśmy na terenie Zespołu Staromiejskiego. Centrum to jest siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a też głównej sceny Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

Na zakończenie naszej wycieczki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szkoła ma bogatą, ponad 400-letnią historię, jest jedną z najstarszych szkół w Polsce. W podziemiach szkoły mieści się Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu. Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe stworzyli między innymi nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Tak dużo ciekawostek w jednym mieście – to dobry powód żeby wrócić!

Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom za przygotowanie wycieczki!

Tekst i zdjęcia Maria Gilewska.

Gilewska_Torun_11533

Gilewska_Torun_11546

Gilewska_Torun_11560

Gilewska_Torun_11614

Gilewska_Torun_11619

Gilewska_Torun_11621

Gilewska_Torun_11630

Gilewska_Torun_11699

Gilewska_Torun_11707

Gilewska_Torun_11743

Gilewska_Torun_11827

7 grudnia 2018
Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"