PMS

ŚWIĘTO 11 LISTOPADA W MIŃSKU

Listopad to czas niezwykły dla Polaków. Zaczyna się on powszechnie znaną oktawą wspomnień o bliskich zmarłych, odwiedzaniem cmentarzy… Jesiennym rozkrokiem, bardzo cicho, bez pośpiechu idzie jesienny złotawy smutek do naszych domów przez modlitewną pamięć o tych, co odeszli, o tych, którzy polegli za naszą wolność. I tak sobie powoli wkracza do naszej rzeczywistości… Z upływem czasu ten symboliczny zamglony pomyk zmienia się w całkowicie inne, wielkie światło. Zaczynają się przygotowania, wirują pilne sprawy życia codziennego… aż nagle spada kolejna kartka kalendarza i odsłania nowy dzień.

Nowe kolory życia nadaje jesieni 11 listopada. Mimo spraw codziennych, mimo tego, że mieszkamy poza cienkimi liniami granicy na współczesnej mapie, mimo tego, że czasem nie uśmiecha się do nas świat – wiemy, że jest święto. Świętujemy. Ponieważ radości nie da się ukryć, gdyż ta radość nasza jest prawdziwa.

Jesiennym świątecznym wieczorem pod muzykę Chopina i Ogińskiego, polonezem i krakowiakiem, „Rotą” i „Piechotą”… Każdy ma swój sposób na świętowanie. Dorośli słuchacze kursu języka polskiego ze szkółki parafialnej zaczęli od tego, że słuchali. Długo i cierpliwie. Najpierw – ciekawych niestandardowych wykładów o drogach ku Niepodległości (za przygotowanie których serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Ejsmontowi, Pani Irenie Januszkiewicz, Pani Helenie Skrobut), muzyki polskiej (tu podziękuję dla Pani Zofii Hołub, Pana Eugeniusza Usowa oraz dla mojej uczennicy Świetłany Łazowskiej i zespołu „Koleżanki”, który zadebiutował podczas naszego spotkania). Słuchali pytań testów i zadań dydaktycznych… Analizowali kino polskie, szczególnie filmy o J. Piłsudskim i tradycyjnie już dla nas płynął w tym czasie śpiew, który teraz wszyscy krótko nazywają „O Kasztance”, portret marszałka budowano ze słów i zdań.

A w okresie zbliżającej się wielkiej rocznicy odzyskania Niepodległości RP wysłuchali zaproszenia do udziału w konkursie „Niepodległa. Niepokonana”, wspartym przez Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie. Każdy z uczestników słuchał uważnie. Mimo tego, że bardzo wiele miał do powiedzenia. I każdy chętny wypowiedział się w powstałych własnych projektach.

Odbyło się również wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Niepodległa. Niepokonana”. Uczestnicy konkursu (w trzech kategoriach wiekowych – dzieci, młodzież i dorośli) wcześniej przesłali swoje rysunki i utwory literackie w języku polskim (proza/wypracowanie czy wiersz własny) na temat „Drogi ku Niepodległości” (informacje ze źródeł historycznych albo ze źródeł prywatnych, rodzinnych). Dużo w nich ciekawych opowieści, pewnych rodzinnych wspomnień, inspirowanych historycznymi wydarzeniami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W wielu pracach bardzo szczegółowo upamiętniono sylwetki osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą. Teraz zbieramy to wszystko w Kronikę. Abym nie poszło w niepamięć tyle trudu uczniów.

Dyplomy, wyróżnienia, nagrody i prezenty zostały wręczone zwycięzcom pod liczne brawa widzów przez przedstawiciela WK Ambasady RP Wicekonsul Izabelę Choińską oraz nauczycielkę i organizatorkę Marynę Bylnową.

Scenariusz imprezy przedstawiał kolejne okresy historyczne z dziejów naszej Ojczyzny… Tragicznie zabrzmiały groźby wiedźm, co wróżyły czarną przyszłość Polsce… Smutne kobiety modliły się o jej wolność. Panowie zbierali Polaków do walki za kraj, do którego tęsknili C.K. Norwid, M.Konopnicka, A.Mickiewicz, A.Słonimski, W.Bełza oraz wielu innych sławnych, a czasem i nieznanych nam poetów…

Chór Ułanów zaśpiewał z chórem Legionów, wtórzył nieznanym muzykom czy też Jackowi Kaczmarskiemu… Młody żołnierz obiecywał Matce, że na pewno powróci, „toć to od niego zależy”… A matka robiła na drutach skarpety, nie wierząc, że nigdy tak się nie stanie, bo tu „jak dawnie, kredens, komoda ospała”… I wydało się, że cała sala widzów ufa obietnicom, a tu znowu kolejne teksty o zaborcach, o klęskach powstań czy łzach żon i matek… Kolejne smutne śpiewy o pięknym rozmarynie czy też pąkach białych róż. Aż tu nagle szelest z ostatnich ławek: Piłsudski nad wrzosowiskiem!… I kolejna nadzieja zabłysła nad naszą wystawą malunków i stosem naszych prac pisemnych…

Czas płynął powoli – a nie chciało się wracać do rzeczywistości… Mgła i zmrok ogarnęły jesienny Mińsk, a nam było jasno i ciepło w tle barw narodowych. Obfita polska kolacja z ogromnym tortem, przepiękny śpiew piosenek patriotycznych, pogadanki o swoim, pytania o dziejach Ojczyzny skończyły się krótkim życzeniem-modlitwą „Boże coś Polskę”.

Uczestnicy imprezy nie tylko zabrali do domu tematyczny „niepodległościowy” magnes oraz świąteczny kubek – lecz nade wszystko wzruszenie, symboliczne dla imprez polonijnych. Dzieciom największą radość sprawiły baloniki biało-czerwone, puzzle oraz ciastka.

Wracając do domów pamiętaliśmy o tym, jak drogo kosztuje Niepodległość. Wiemy już, jak łatwo można coś bardzo cennego stracić, i jak trudno jest uzyskać. Lecz również wiemy, CO i JAK należy czynić, żeby Polska była Polską. Bo jej granice nie są na mapie. Jej granice są zorane łzami w sercach i słowach, w losach osób i całych rodzin, w ufnym oczekiwaniu i startym od modlitw różańcu. Polska jest zawsze tam, gdzie brzmią modlitwy za Ojczyznę, gdzie obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej, Trokielskiej i Częstochowskiej otoczone są śpiewem w języku ojczystym.

W niedzielę, 11 listopada o 11 godzinie zaśpiewaliśmy Hymn Polski, jak również odwiedzili znane nam osoby starsze, składając im życzenia z okazji święta i przekazując naszą wdzięczność za zachowanie, pielęgnowanie i przekazanie tradycji narodowych w swoim otoczeniu.

Kolejny raz dziękuję Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, pod patronatem której udało się zorganizować cykl zajęć, konkurs oraz uroczystą imprezę, hojnie wynagrodzić zwycięzców oraz przekazać ciepłe życzenia do każdego domu, w którym 11 listopada zawieszono flagę Polski i uroczyście śpiewano, że jeszcze Polska nie zginęła.

Maryna Bylnowa, Mińsk.

Minsk_Bylnowa03533

Minsk_Bylnowa03541

Minsk_Bylnowa-1

Minsk_Bylnowa03534

 

Minsk_Bylnowa3

Minsk_Bylnowa-2

Minsk_Bylnowa-3

 

 

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"