PMS

 POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH

 

Miłą i niezapomnianą okazję do rozmowy o książkach mieli uczestnicy Spotkań z Autorami Polskimi, przebywającymi na Białorusi w dniach 23-25 września 2016 roku. W tych dniach gościliśmy Pana Pawła Beręsewicza i Panią Zuzannę Orlińską, autorów popularnych książek dla dzieci i młodzieży.

pisarze_i-dzieci_2640

pisarze_i-dzieci_1313

pisarze_i-dzieci__2641

Zuzanna Orlińska

Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorka książek, czasopism i podręczników. Autorka Matki Polka (wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2011) i Pisklaka. Za książkę Ani słowa o Zosi otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a powieść Cierpienia Sięciolatka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 otrzymała dwie nominacje, za Starego Noego i Detektywów z klasztornego wzgórza – pierwsza z tych książek zdobyła wyróżnienie. Stworzyła stronę internetową Kiedy byłam mała, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży. Mama Szymona i Julka. Kiedy nie ma nic do napisania ani narysowania, najchętniej zajmuje się czytaniem.

pisarze_i-dzieci_1331Paweł Beręsewicz

pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii (anglistykę). Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem Skrzat, następnie również z łódzkim wydawnictwem Literatura. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina (Przygody Tomka Sawyera), Briana Pattena (Olbrzym z Zamczyska Baśni), Edith Nesbit (Księga smoków), Margaret Mahy (Przemiana). Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford. 

 

pisarze_i-dzieci_1316

pisarze_i-dzieci_1318

pisarze_i-dzieci_1320

pisarze_i-dzieci_1323

Przyjazd wielokrotnych laureatów nagród literackich wśród autorów, piszących dla dzieci i młodzieży, stał się możliwy dzięki współpracy Polskiej Macierzy Szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, a przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu w realizację tego projektu Pani Jolanty Grzelczyk, kierownik Działu Promocji MBP we Wrocławiu oraz jej koleżanki Pani Anny Janus, kierownik Filii nr 58 MBP.

pisarze_i-dzieci_2644

pisarze_i-dzieci_2647

pisarze_i-dzieci_2650

pisarze_i-dzieci_2654

pisarze_i-dzieci_2657

pisarze_i-dzieci_2659

pisarze_i-dzieci_2660

pisarze_i-dzieci_2661

pisarze_i-dzieci_2662

 

pisarze_i-dzieci_1328

Nasi goście w czasie spotkań opowiedzieli dzieciom o swojej twórczości, zaprezentowali napisane przez nich książki i zachęcili do ich czytania. Dzieci bardzo aktywnie włączały się w rozmowy o książkach z autorami, wcielały się w postacie bohaterów opowieści lub wierszy, zastanawiały się nad wyglądem „głowy pisarza” i prezentowały gościom swoje zdolności recytatorskie.
Każdy ośrodek, w którym odbywały się spotkania, otrzymał w prezencie napisane przez Autorów książki, a uczestnicy spotkań- drobne upominki w postaci zakładek do książek, wrocławskich kolorowanek, notesów, ołówków, długopisów.
Zachęcam czytelników, korzystających z bibliotek polskich przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie, Szkoły Polskiej w Wołkowysku, Szkoły Polskiej w Grodnie, Domu Polskim w Lidzie do czytania przekazanych do tych bibliotek książek naszych gości.
Drodzy Rodzice, jeżeli chcecie zainteresować swoje dzieci czytaniem po polsku i literaturą polską, sięgnijcie do książek autorstwa Pawła Beręsewicza i Zuzanny Orlińskiej.
Gorąco te książki polecam i gwarantuję, że każde dziecko będzie zachwycone przygodami Polka, przeżyciami Małgośki lub światem rodziny Ciumków. A jeszcze więcej radości sprawi wam wspólne czytanie i omawianie przeczytanych powieści oraz spojrzenie na nich okiem osoby dorosłej.

Zauroczona opowieściami autorstwa naszych gości
Teresa Kryszyń

pisarze_i-dzieci_1390

pisarze_i-dzieci_1392

pisarze_i-dzieci_1395

pisarze_i-dzieci_1396

pisarze_i-dzieci_1399

pisarze_i-dzieci_1404

 

pisarze_i-dzieci_1412

pisarze_i-dzieci_1415

pisarze_i-dzieci_lida1

pisarze_i-dzieci_lida0

pisarze_i-dzieci_1451

pisarze_i-dzieci_1446

pisarze_i-dzieci_1445

pisarze_i-dzieci_1441

pisarze_i-dzieci_1439

pisarze_i-dzieci_1437

pisarze_i-dzieci_1434

pisarze_i-dzieci_1431

pisarze_i-dzieci_1426

pisarze_i-dzieci_1422

Przygotowane w Centrum Informacyjno-wydawniczym przy ZS „Polska Macierz Szkolna"